Ako to prežívajú naši projektoví partneri?

8. augusta 2017 sa budú v Keni konať všeobecné voľby. Keňania si vyberú lídrov od samosprávy až po prezidenta krajiny. Situácia je napätá. Ľudia majú stále v pamäti krvavé násilie po voľbách pred desiatimi rokmi.

Posledné voľby v roku 2013 prebehli bez väčších nepokojov napriek vážnym výhradám k spravodlivosti volebných procesov. Predvolebné odhady naznačujú tesný výsledok v ostro sledovanej prezidentskej volebnej súťaži – medzi súčasným prezidentom Uhuru Kenyatom a lídrom opozície Railom Odingom.

Ako sa k voľbám vyjadrujú projektoví partneri Dobrej noviny? Ako voľby ovplyvňujú ich aktivity? Čo od volieb očakávajú? Viacerí z nich s nami zdieľali svoje postrehy. Väčšinu spája optimizmus, ale i prosby o modlitby za pokoj a mier.


John Ombasa
Programový koordinátor projektu Nový život Mwangaza – drogovej rehabilitácie pre chlapcov z ulice v Katani, kraj Machakos

Predvolebná nálada je napätá kvôli smutnej histórii násilia počas volieb. Najviditeľnejším faktorom, ktorý Keňu rozdeľuje, je kmeňová príslušnosť. Tieto voľby nie sú výnimkou. Vo vzduchu cítiť strach a mnohí ľudia odchádzajú z veľkých miest na vidiek – do oblastí, odkiaľ pochádzajú a kde sa cítia bezpečnejšie.

Táto situácia prináša problémy aj do našej práce. Máme tu skupinu chlapcov na drogovej rehabilitácii. Chlapci sú z rôznych kmeňov. Proces rehabilitácie nemôžeme prerušiť a poslať ich domov. Ich rodiny sú v strese. Ťažko sa s nimi v tomto čase spolupracuje a väčšina sa nezapája do potrebných intervencií – obnovenie vzťahu chlapca s rodinou, spoločné plánovanie budúcnosti po rehabilitácii a pod. Niektorí príbuzní nás dokonca žiadajú, aby mohli počas volieb prísť sem k nám.

Myslia si, že náš projekt bude v bezpečí. Viaceré naše partnerské organizácie úplne prerušili prácu už dlhé týždne pred voľbami a iba monitorujú situáciu. Tréningové centrá, v ktorých sa vzdelávajú chlapci, ktorí prešli rehabilitáciou, tiež zavreli, čo samozrejme skracuje ich prípravu na skúšky.

Ceny v Keni výrazne vzrástli - potraviny aj o 100 %. Pre väčšinu z nás to nie je jednoduché a mimoriadne ťažké je to pre komunitu, s ktorou pracujeme. Sú obavy, že vplyvní ľudia takto využívaniu chudobných a získavajú peniaze na volebnú kampaň. Celkovo je život v tomto období pre bežného človeka drsnejší.

Na konci júna sme zorganizovali pochod. Hlavným cieľom bolo informovať verejnosť o našej práci a upozorniť na problémy, ale aj riešenia drogovej závislosti. Pochod sme využili aj na šírenie posolstva mieru a potreby jeho udržania. Vyzývali sme ľudí, aby zachovali mierové voľby, volili so svedomím a vybrali dôveryhodných lídrov.

Dúfame, že voľby budú pokojné a život sa po ôsmom auguste vráti do normálu. To, že náš projekt nezatvoril a že tu máme chlapcov na rehabilitácii, je svedectvom nášho optimizmu. Prosíme vás o modlitby za Keňu.

John Ombasa a jeho chalani z Rehabilitačného centra Nový život Mwangaza strávia volebný deň v projekte.

John Ombasa a jeho chalani z Rehabilitačného centra Nový život Mwangaza strávia volebný deň v projekte.

Sr. Sarah Richo z Kongregácie Malých sestier sv. Františka
Administrátorka Školy sv. Františka pre deti s poruchami sluchu, Chisare, kraj Trans Nzoia

Toto obdobie je veľmi háklivé a plné napätia najmä v oblastiach, kde žijú zmiešané komunity. Aj v Chisare, kde je náš projekt, žijú ľudia z rôznych etnických skupín, čo robí našu situáciu náročnejšou. Ministerstvo vzdelávania (pod ktoré patrí aj naša škola pre deti s poruchami sluchu) nariadilo skorší odchod detí na prázdniny. Počas volieb bude teda náš projekt zatvorený.

Ľudia sú veľmi opatrní, čo povedia, aby neurobili komentár, ktorý bude vyzerať ako politicky útočný. Aj my si dávame pozor na každé slovo. Naši zamestnanci sú z kmeňov Lhuya, Luo, Kalenjin a Kikuju. Sú to práve hlavné kmene, ktoré stoja na opačných stranách v týchto voľbách.

Snažíme sa zdôrazňovať tímového ducha, spoluprácu a prijímanie odlišných názorov. Aj cirkev sa vo svojich posolstvách usiluje o zdôrazňovanie jednoty a potreby pokojných mierových riešení problémov a konfliktov.

Spolu so zamestnancami a žiakmi sa modlíme za mier, pridajte sa.

Dvanásťročná Stela Chebet zo Základnej školy Sv. Františka sa spolu so spolužiakmi a učiteľmi modlí za mier v Keni.

Dvanásťročná Stela Chebet zo Základnej školy Sv. Františka sa spolu so spolužiakmi a učiteľmi modlí za mier v Keni.

Benson Kiharu
Projektový koordinátor v Songa Mbele na Masomo – centre pre deti s postihnutím a špeciálnymi potrebami v slume Mukuru v Nairobi

Počas volieb a kampane v Keni sú média plné negatívnej publicistiky. To vyvoláva strach a väčšina ľudí sa sťahuje z kozmopolitných miest do oblastí, odkiaľ pochádzajú. To samozrejme ovplyvňuje aj našu prácu. Až 80 % detí, ktoré sa u nás vzdelávajú a chodia na terapie, odviezli príbuzní preč z Nairobi.

Projekt na týždeň zavrieme, aby aj naši zamestnanci mohli voliť a monitorovať situáciu z bezpečia svojich domovov. V tomto období mávame zvyčajne veľa medzinárodných dobrovoľníkov, ale tento rok neprišli. Obávajú sa povolebných nepokojov.

Osobne verím, že mierové vyhlásenia hlavných prezidentských kandidátov a pripravenosť bezpečnostných zložiek prispejú k tomu, že voľby budú pokojnejšie ako v minulosti.

Koordinátor projektu Songa mbele na Masomo (Posuňme sa dopredu cez vzdelávanie) Benson Kiharu je optimista.

Koordinátor projektu Songa mbele na Masomo (Posuňme sa dopredu cez vzdelávanie) Benson Kiharu je optimista.

Charles Ogutu
Koordinátor vzdelávania v Mukuru promotion Center v Nairobi

Projekt vzdelávania dospelých v slume Mukuru, ktorý Dobrá novina podporuje, zaznamenal zhoršenie dochádzky študentov – niektorí odišli z Nairobi, iní sa zamestnali v politických kapaniach v slumoch, kde sú voliči veľmi aktívni.

Výrazne vzrástli ceny potravín a niektorí ľudia sú takí zúfalí, že vymieňajú svoje voličské preukazy a identifikačné karty za vrecká kukuričnej múky. Politici manipulujú s ľuďmi. Ak nemáš preukaz, nemôžeš voliť. Aj takto sa politickí oponenti snažia znížiť počet voličov svojich protikandidátov.

Náš projekt informoval ľudí o ich právach a zdôrazňoval potrebu jednoty, vyhýbaniu sa ilegálnym skupinám a násiliu. Naši zamestnanci pochádzajú z rôznorodých komunít/kmeňov v Keni. Aj medzi nimi šírime vedomie jednoty, rešpektovania odlišností a rôznych politických preferencií bez násilia.

Sú to malé veci, ale je to niečo, čo vieme urobiť. Bohužiaľ, médiami sa šíria mnohé nenávisť šíriace posolstvá.

Charles Ogutu (v červenej košeli) v jednej z tried, kde prebieha kurz pre dospelých, ktorí so dokončujú základné vzdelanie. Na fotke sa prihovára študentom počas návštevy Koordinátorky Dobrej noviny.

Charles Ogutu (v červenej košeli) v jednej z tried, kde prebieha kurz pre dospelých, ktorí so dokončujú základné vzdelanie. Na fotke sa prihovára študentom počas návštevy koordinátorky Dobrej noviny.

Sr. Bernadette Muindi z Kongregácie Dobročinnej Matky Dobrého Pastiera
Riaditeľka Programu Euphrazia

Čím bližšie k voľbám, tým väčšie napätie cítiť. Hoci nás bezpečnostné zložky uisťujú, že voľby budú bez násilia, ľudia sa boja. Mnohí spomínajú na krvavé násilie po voľbách v roku 2007. Samozrejme, najviac trpia chudobní. Žiačky v našich kurzoch momentálne nedokážu platiť ani malé príspevky, ktoré od nich za tréning pýtame. Všetko veľmi zdraželo a ľudia rátajú každý šiling.

Zvýrazňujú sa kmeňové rozdiely, keďže politickí rivali sú prepojení s rôznymi kmeňmi. My pôsobíme v masajskej oblasti a naše ženy, ktoré nepatria k tomuto kmeňu, sa veľmi obávajú, čo bude. Zrazu sa tu necítia bezpečne.

Dokonca aj deti sú teraz obozretnejšie. Nevidíte ich v zmiešaných skupinách ako predtým. Aj pri našich aktivitách s deťmi máme problém: deti z rôznych kmeňových skupín sa nechcú miešať a ich interakcie sú neprirodzene opatrné.

Snažíme sa ich chápať a dostať k ním odkaz spolupráce, jednoty a pokoja. Za pokojné voľby a povolebné obdobie sa veľa modlíme.

Osobne dúfam, že voľby budú nenásilné a spravodlivé. Verím, že Keňania sa poučili z utrpenia v rokoch 2007/2008 a že sa situácia už nebude opakovať.

Loise a Milie – dievčatá, ktoré majú na starosť marketing výrobkov z Euphrazie, majú v predvolebnom období veľké ťažkosti niečo predať.

Loise a Milie – dievčatá, ktoré majú na starosť marketing výrobkov z Euphrazie majú v predvolebnom období veľké ťažkosti niečo predať.

Michael Owino
M&E manažér v Rozvojovom oddelení Kongregácie Dobročinnej Matky Dobrého Pastiera

Ako všetci v krajine, aj naši zamestnanci, ľudia s ktorými pracujeme, naši priatelia a rodiny... všetci žijú v napätí a najdôležitejšou otázkou je: budú voľby spravodlivé a pokojné?

Mnohé aktivity, ale aj život celkovo, podnikanie v Keni, bežné udalosti... všetko sa veľmi spomalilo. Každý čaká, čo bude. Nik nechce míňať peniaze. Euphrázia predáva výrobky našich žien a dievčat a veru, posledné týždne skoro nikto nenakupuje. Rovnako, menej žien prichádza do projektu a viaceré dokonca odišli z mesta do bezpečia ich vidieckych domovov.

Osobne očakávam pokojné voľby a rýchly návrat krajiny do normálu. Som optimista aj vďaka lepšiemu systému, ktorý teraz v Keni máme. Národná volebná komisia má síce viacero problémov, ale celkovo je otvorenejšia otázkam pozorovaniu, kritike a diskutuje so všetkými politickými hráčmi, čo je pozitívna zmena oproti minulosti. Ak ostane neutrálna a neutrálne budú aj štátne orgány, voľby by mohli byť slobodné a spravodlivé.

Politici, média, mimovládne organizácie, cirkvi aj samotní Keňania sa odvážnejšie zapájajú do diskusií k otázkam pripravenosti na voľby. Aj to zvyšuje tlak na národnú volebnú komisiu a šancu, že všetko bude v poriadku. Napriek optimizmu však prosíme o modlitby.

Michael Owino je optimista. Verí, že zlepšenie volebného systému a jeho kontroly, tlak mimovládnych organizácií i väčšia informovanosť verejnosti zvyšujú nádej na spravodlivé a pokojné voľby.

Michael Owino je optimista. Verí, že zlepšenie volebného systému a jeho kontroly, tlak mimovládnych organizácií i väčšia informovanosť verejnosti zvyšujú nádej na spravodlivé a pokojné voľby.

Harryson Kyalo
Administrátor komunity Koinonia, Nairobi

Žijeme v hektickej predvolebnej kampani. Hlavne prezidentské voľby polarizujú spoločnosť. Kandidáti cestujú po celej krajine a mobilizujú voličov. Naše projekty sú hlavne v slumoch a chudobných štvrtiach Nairobi – čo je náročné. Ľudia tu politikou žijú. Čo, ktorý kandidát povedal, sľúbil, ako sa vyvíja súdny spor týkajúci sa volieb, budú voľby odložené, či nie? O politike sa hovorí neustále a protichodné informácie spôsobujú napätie a zmätok.

Samozrejme, odráža sa to aj v našej práci. Viaceré oblasti kde robíme, zažili priamo krvavé povolebné násilie v predposledných voľbách. Ľudia majú strach, že bez ohľadu na to, kto vyhrá, násilie môže opäť vypuknúť. Ľudia odchádzajú z veľkých miest, a tak máme v programoch menej alebo aj žiadnych ľudí. Nevrátia sa okamžite po voľbách. Počkajú, ako sa situácia vyvinie. V obehu je menej peňazí, investori sú opatrní, vláda neplatí dodávateľov, lebo peniaze potrebuje na kampaň.

Osobne si myslím, že v minulosti v mnohých prípadoch politici len využívali voličov a kupovaním hlasov získavali politické víťazstvá. Ale Keňa sa mení a verím, že výsledky môžu byť prekvapením. Dúfam, že aj ako voliči sme politicky vyrástli a vieme, koho volíme a prečo. Verím, že voľby budú pokojné, aj keď si žiaľ nemyslím, že aj spravodlivé.

Komunita Koinonia založila a spravuje aj rehabilitačné centrum – Paulov Dom. Tento projekt pre deti s postihnutím sa nachádza v slume Kibera, kde je vysoké riziko vypuknutia povolebných nepokojov. Väčšina obyvateľov Kibery podporuje politickú opozíciu.

Komunita Koinonia založila a spravuje aj rehabilitačné centrum – Paulov Dom. Tento projekt pre deti s postihnutím sa nachádza v slume Kibera, kde je vysoké riziko vypuknutia povolebných nepokojov. Väčšina obyvateľov Kibery podporuje politickú opozíciu.

Adam Masava
Výtvarník, pracuje s deťmi a mladými v projekte South B United v slume Mukuru.

Tieto voľby ovplyvňujú našu komunitu aj projekt pozitívne i negatívne. Je to veľká súťaž a obe strany – vláda aj opozícia – vytvárajú rastúce napätie medzi Keňanmi. Každý si ešte pamätá násilie po voľbách v rokoch 2007/2008. Bola to podobná situácia a výsledok nebol vôbec dobrý.

Život sa v mnohých smeroch zastavil. Aj aktivity s deťmi a mladými v našom projekte. Napríklad futbalisti – všetky tímy – seniori aj mladší museli prerušiť ligy. Starší členovia nášho výtvarného klubu, ktorí si už dokázali umením aj niečo zarobiť, nedokážu teraz nič predať. Každý čaká, čo bude po voľbách a míňa len na nevyhnutné veci. Väčšina vecí zdražela.

Ale vnímam aj pozitíva: naši mladí a deti sa usilujú zjednotiť komunitu – v slume sme ozaj pomiešaní zo všetkých kmeňov. Väčšina z nás – hoci sme z rôznych kmeňov a máme rôzne politické preferencie – nemá ani najmenší záujem bojovať či inak eskalovať konflikty. Pokojne pôjdeme voliť a počkáme na výsledky. Bez ohľadu na výsledky, život po voľbách musí pokračovať. Opoziční aj vládni lídri prinášajú posolstvá o mieri a pokoji.

Mládež má šancu získať aspoň krátkodobú prácu v politických kampaniach. Sme aktívni aj v šírení mierových posolstiev v slumoch aj v iných štvrtiach. Maľujeme plagáty s odkazmi o mieri a vešiame ich na múry na frekventovaných miestach, organizujeme diskusie. Myslím si, že opozícia voľby vyhrá s prehľadom, ale pochybujem, že vláda taký výsledok príjme.

Masava sa venuje práci s deťmi a mladými v slume Mukuru, odkiaľ sám pochádza. Práve ľudia v slumoch sú najohrozenejší v prípade, že prepukne násilie. Často nemajú kam ísť a ani prostriedky, ktoré by zvýšili ich bezpečnosť.

Masava sa venuje práci s deťmi a mladými v slume Mukuru, odkiaľ sám pochádza. Práve ľudia v slumoch sú najohrozenejší v prípade, že prepukne násilie. Často nemajú kam ísť a nemajú dostatočné finančné prostriedky, ktoré by im zaručili bezpečnosť.

Text a snímky: Danica Olexová