6 z 10 žien nemá pri pôrode k dispozícii zdravotnú starostlivosť a len 1 z 10 žien rodila pod dohľadom odborníka. Tieto čísla potrebujeme zmeniť!

Krajina: Etiópia
Partnerská organizácia: Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul
Podpora v 2017/2018: 25 000 EUR

Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (Vincentky) pôsobia v Etiópii od roku 1927 a v súčasnosti majú po celej krajine 14 komunít. V regióne Tigray majú štyri komunity – dve v Mekelle a po jednej v Alitene a v Maichew. Oblasť Irob sa nachádza na východe regiónu Tigray na severe Etiópie a hraničí s Eritreou. Povrch kraja je veľmi členitý – pohoria a kopce sa zvažujú do hlbokých roklín. Žije tu približne 32-tisíc obyvateľov roztrúsených po celej oblasti.

Ich prístup k základným sociálnym službách je sťažený vzhľadom na ráz oblasti a obrovské vzdialenosti. Obyvatelia sa živia samozásobiteľským poľnohospodárstvom – pestovaním plodín spolu s chovom dobytka. Obdobie dažďov je v tejto oblasti len v júli a auguste, kým ostatné mesiace roka zostávajú suché. S tým súvisí neúroda, nedostatok pastvy pre dobytok a aj pitnej vody. Alternatívne spôsoby obživy neexistujú.

Podľa prieskumov až 57 % žien nemalo po svojom poslednom pôrode zabezpečenú popôrodnú starostlivosť. Len 27 % žien vo vidieckych oblastiach využilo služby prenatálnej starostlivosti a starostlivosti počas pôrodu a po pôrode. Len 10 % žien rodilo pod dohľadom odborníka. Až 22 % detí, ktoré sa za posledné tri roky narodili v zdravotnom stredisku v Alitene, váži menej ako 2,5 kg.

Cieľovou skupinou projektu sú ženy v produktívnom veku a deti do piatich rokov svojho života, ktoré patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Dobrá novina spolupracuje so sestrami Vincentkami od roku 2011.

Od mája 2016 do apríla 2017 sa podarilo prehĺbiť vedomosti 355 tehotných žien a dojčiacich matiek o reprodukčnom zdraví a starostlivosti o deti, pričom ďalších 1 255 žien informovali o rovnakých témach počas bežných návštev kliniky. V alitenskej klinike sa narodilo 129 bábätiek, pričom ďalších 14 detí prišlo na svet s odbornejšou asistenciou v nemocnici v Adigrate. Počet matiek, ktoré v tehotenstve a po pôrode pravidelne navštevujú kliniku sa každým rokom zvyšuje. Spolu ošetrili na klinike viac ako 1 950 detí s bežnými i vážnejšími ochoreniami.

11

Okoloidúca suseda nesie drevo na varenie

4

Mama Abeba Hauku s dcérkou Weini a synom Birhane pred svojím domčekom

8

Pôrodný asistent Eyob Hlselasie pracuje v zdravotnom centre v Alitene už tri roky a pomohol odrodiť vyše 120 detí.

Foto: Danica Olexová, 2016

Share
Tweet
+1
Share