Začiatkom novembra 2020 začal na severe Etiópie, kde má aj Dobrá novina svojich projektových partnerov, vojenský konflikt. Po troch týždňoch bojov získali federálne sily kontrolu nad hlavným mestom regiónu Mekelle a premiér 28. novembra vyhlásil víťazstvo nad tigrajskou regionálnou vládou. Konflikt spôsobil stovky úmrtí civilných osôb a masové vysídľovanie ľudí. Dnes viac ako 4,5 milióna ľudí potrebuje humanitárnu pomoc. V niektorých častiach Tigraja boje pokračujú. Humanitárne organizácie poskytujú obmedzenú pomoc v oblastiach, kde je im to umožnené.

Miestne boje a neistota pokračuje vo vidieckych oblastiach, ako aj na periférii miest Mekelle, Shiraro a Shire. Ilustračná fotografia z Aliteny, ktorá leží v severnej časti Tigraja a je stále nedostupná.

Ako reaguje Dobrá novina na vzniknutú situáciu?

Dobrá novina pôsobí v severnom regióne Tigraj od roku 2010. Odvtedy sme spolupracovali s viacerými partnermi na projektoch v oblasti vzdelávania, poľnohospodárstva, budovania infraštruktúry a zdravia pre mamy a deti do 5 rokov. V roku 2020 sme v južnej a východnej časti regiónu realizovali štyri projekty, z toho jeden humanitárny projekt financovaný zo zdrojov SlovakAid. Podporujeme prácu a iniciatívy miestnych ľudí, ktorí najlepšie poznajú situáciu v regióne, potreby ľudí a vedia nájsť najprimeranejšie riešenia. Veríme, že je tomu rovnako aj v aktuálnej vojnou poznačenej situácii.

Momentálne stále čakáme na nadviazanie priameho spojenia aspoň s partnermi v hlavnom meste regiónu Mekelle. Koncom roka 2020 sa nám podarilo získať iba sprostredkované informácie cez naše kontakty v Addis Abeba o tom, že rehoľné sestry i otec biskup sú v poriadku. Štandardné telefonické a internetové spojenie s regiónom Tigraj naďalej nefunguje.

V polovici januára sa k nám dostal list etiópskeho biskupa, v ktorom opisuje aktuálnu situáciu a vyzýva zodpovedné strany, aby sa nevyhnutná pomoc dostala k ľuďom čo najskôr: „V regióne Tigraj zažívame zúfalú humanitárnu situáciu, odkedy tu 4. novembra 2020 začala vojna. Ľudia, vrátane eritrejských utečencov, nemajú jedlo, základné lieky, vodu, prístup k nevyhnutným službám ako prístrešok, elektrická energia, banky, telefonické a internetové pripojenie, doprava a zdravotná starostlivosť. Milióny ľudí, väčšinou ženy a deti, museli utiecť zo svojich domovov, aby si zachránili životy. Prosím, modlite sa za nás.“ (aktualizované 19. 1. 2021)

Komunikujeme s našimi európskymi partnermi o aktuálnych potrebách v regióne, sledujeme správy, zhodnotenia situácie aj prvé humanitárne aktivity veľkých medzinárodných organizácií. Chceme byť informovaní a vedieť primerane zareagovať podľa možností Dobrej noviny, ktoré budú závisieť aj od výsledku bežiaceho 26. ročníka našej vianočnej koledníckej akcie.

Od začiatku konfliktu pozýva Dobrá novina k spoločnej večernej modlitbe za mier v Etiópii. Modlitbovú podporu sme symbolicky nazvali Sedem minút, pretože sa spájame každý deň medzi 20:13 a 20:20.

PRIDAJ SA K MODLITBOVEJ PODPORE 7 MINÚT PODPOR DOBRÚ NOVINU

Čo sa udialo od obsadenia hlavného mesta regiónu Mekelle?

Napriek náročnému bezpečnostnému prostrediu pokračujú veľké humanitárne organizácie v poskytovaní obmedzenej pomoci s dostupnými zdrojmi a v obmedzených oblastiach, kde je prístup relatívne povolený. Podľa správy vydanej 14.1.2021 Úradom pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) sa nejaké jedlo a lieky podarilo dodať aj do Adigratu a iných menších miest. 

Región Tigraj, ktorý závisí od dovozu tovarov, je od novembra odstrihnutý od obchodovania. V kombinácii s nemožnosťou zozbierať úrodu to znamená, že v oblasti nie je jedlo alebo je ho extrémne málo, čo predstavuje zvýšené riziko podvýživy obyvateľstva. Už pred krízou bola v Tigraji podvýživa na vzostupe kvôli COVID-19 a zamoreniu kobylkami. (aktualizované 19. 1. 2021)

Novovytvorené tigrajské Krízové koordinačné centrum (ECC) zdôrazňuje, že viac ako 4,5 milióna ľudí potrebuje v regióne naliehavú potravinovú pomoc (vrátane 2,2 milióna vnútorných presídlencov).

V období od 7. novembra 2020 do 14. januára 2021 zaregistrovali štátny komisár Sudánu pre utečencov a UNHCR 58 334 utečencov utekajúcich pred ozbrojeným konfliktom v regióne Tigraj. (aktualizované 19. 1. 2021)

Podľa dvoch spoločných hodnotiacich misií Etiópie a humanitárnych partnerov v južnej a západnej časti Tigraja, ktoré sa konali od 20. decembra do konca roka 2020, sú dodávky jedla veľmi obmedzené. Hlásené je všeobecné rabovanie a vysoká miera neistoty. Obe misie dosvedčili zúfalú humanitárnu situáciu s biednym prístupom k službám a živobytiu.

Dodávky jedla sú veľmi obmedzené. Dostupné sú lokálne vypestované potraviny, ktorých cena pre ich nedostatok rastie zo dňa na deň. Mestá ako Mekelle sa snažia postupne vrátiť k normálnemu životu. Ilustračná fotografia je z trhu v Mekelle.

Najnovšie správy štátnej televízie hovoria o zatknutí i zabití viacerých predstaviteľov bývalej tigrajskej vládnej strany.

Rastie aj obava z rýchleho komunitného šírenia koronavírusu, pretože sa ľudia vo veľkom hromadia v provizórnych táboroch bez čistej vody a zdravotníckych zariadení.

28. decembra 2020 boli v Mekelle po prvýkrát od vypuknutia konfliktu obnovené bankové služby.

Svetovému potravinovému programu OSN sa podarilo distribuovať jedlo do dvoch zo štyroch táborov pre eritrejských utečencov. Tí dostali naposledy prídel potravín v polovici októbra.

25. decembra 2020 oznámila Štátna volebná komisia 5. jún 2021 ako nový termín parlamentných volieb v Etiópii. Pôvodne sa mali konať v auguste 2020, ale odložili ich kvôli pandémii COVID-19. Predseda víťaznej politickej strany sa stane premiérom.

14. decembra 2020 čiastočne obnovili elektrickú energiu a telefonické spojenie s regiónom Tigraj.

12. decembra 2020 prišiel do Mekelle prvý medzinárodný konvoj s liekmi a humanitárnymi zásobami. Sedem nákladných áut ich priviezlo Ayder nemocnici, regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a lekárni Etiópskeho Červeného kríža v hlavnom meste regiónu.

Etiópski katolícki biskupi už od začiatku konfliktu vyzývajú k mierovému dialógu znepriatelených strán: „Naliehavo žiadame strany, aby vyriešili svoje rozdiely po dobrom, v duchu rešpektu a porozumenia.“ Rovnako aj Svätý Otec František žiada ľudí, aby sa modlili za etiópsky región Tigraj.

Ako vojenský konflikt vznikol?

Po útoku na vojenskú základňu federálnej vlády v Tigraj vyhlásila federálna vláda Etiópie výnimočný stav, obvinila z tohto činu predstaviteľov Ľudového oslobodzovacieho frontu Tigraja (TPLF) a 4. novembra 2020 začala v regióne vojenské operácie.

Všetkému predchádzali zhruba dva roky rastúceho napätia medzi federálnou vládou Etiópie a regionálnou správou pod vedením Ľudového oslobodzovacieho frontu Tigraja (TPLF), ktorá vládla v Etiópii takmer tridsať rokov.

Nezávislá spravodajská organizácia Al Jazeera pripravila krátke video v angličtine vysvetľujúce, čo sa v Etiópii udialo.

Ako môžem podporiť ľudí, ktorých životy ovplyvnila vojna v Tigraj?

MODLI SA ZA MIER PODPOR DOBRÚ NOVINU

Pripravila: Darina Maňurová
Foto: Mária Vidličková a archív Dobrej noviny
Uverejnené: 13. 1. 2021

Použité zdroje:
https://www.vaticannews.va/en/church/news/2020-11/ethiopia-catholic-bishops-appeal-peace-threats-civil-war.html
https://www.catholicnewsagency.com/news/pope-francis-asks-for-prayer-for-ethiopias-embattled-tigray-region-99404
https://apnews.com/article/health-coronavirus-pandemic-abiy-ahmed-africa-ethiopia-609ab68c670a055db42e80c0ba8e5762
https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/humanitarian_bulletin_25_dec-10_jan_2021_-_final.pdf
https://reports.unocha.org/en/country/ethiopia