Pri príležitosti jubilejného 25. ročníka koledníckej akcie Dobrá novina prišiel na Slovensko ako hosť z kenského Nairobi maliar, priateľ a spolupracovník Adam Masava Onyango. Na Slovensku strávil tri týždne plné diskusií, zdieľania, prezentácií a tvorivých workshopov.

Adam priletel v utorok 10. decembra 2019 do Košíc, odkiaľ začínal svoju cestu po Slovensku. Na východe navštívil Gymnázium sv. Moniky v Prešove, SOŠ A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou, farnosť sv. Vavrinca v Sobranciach a na premiére dokumentu filmu Dobrá novina, šťastná hodina v Prešove sa podelil so svojím životným príbehom.

Jeho cesta pokračovala juhom cez farnosti Revúca, Krupina a Šaľa. Zavítal aj na vysielaciu svätú omšu do Lučenca, kde si v rámci sprievodného programu pripravil výtvarný workshop pre prítomným koledníkov. Odtiaľ pokračoval do Banskej Bystrice do Rádia Lumen, kde sa prihovoril poslucháčom v relácii Od ucha k duchu.

Na západnom Slovensku sme navštívili školy v Seredi a v Partizánskom. Žiaci si mohli vyskúšať maľovanie s bielidlom na tušom nasiaknutý papier, ale aj špeciálnu techniku nanášania akrylových farieb. Námety boli pestré, od jednoduchých motívov postáv či stromov až po najvyšší vrch Afriky, Kilimandžáro. Adama si deti ihneď obľúbili.

Počas návštevy Bratislavy ste mohli Adama vidieť v relácii Doma je doma na TV Lux či na bratislavskej premiére filmu Dobrá novina, šťastná hodina na Malej scéne STU. OZ Mareena usporiadala kenský večer, kde sa Adam stretol s africkou komunitou žijúcou na Slovensku. Nechýbala kenská hudba a tradičné pochúťky.

V polovici svojej návštevy sme spoločne zavítali do Ružomberka na poslednú premiéru dokumentu v nádhernej synagóge. Výstava Adamových obrazov predstavovala krásny záver večera. Hneď na ďalší deň sme navštívili ZŠ Romualda Zaymusa a Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline. Na Považí navštívil aj koledníkov v Trenčianskej Turnej a zo Selca. V nedeľu 22. decembra 2019 sa Adam prihovoril aj malým koledníkom vo Sviatočnom svetielku na Rádiu Lumen.

Adam strávil Vianoce na Orave. Rodiny v Podbieli, Tvrdošíne, Oravskom Bielom Potoku a Zuberci ho prijali naozaj srdečne. Koledovanie je ich tradíciou i srdcovou záležitosťou. Adam pozvanie neodmietol a pridal sa k miestnym koledníkom, okrem rodín si zakoledoval aj na Oravskom hrade. Na druhý sviatok vianočný vo farnosti Podbiel usporiadali ďalší ročník Štefanfestu.  Na tejto výnimočnej akcii Adam nemohol chýbať, okrem svojich tanečných kúskov ukázal prítomným deťom aj svoje maliarske nadanie.  

Od Košíc po Bratislavu, od Tatier až k Dunaju. Adam bol pre tento jubilejný ročník pre Dobrú novinu veľkým požehnaním. Do všetkým svojich stretnutí priniesol silný odkaz svojho životného príbehu a radosti zo života. Aj my sme boli pre neho požehnaním. Adam odchádzal do svojho kenského štúdia plný odhodlania a novej motivácie pokračovať v práci s deťmi a mladými. Ďakujeme všetkým, že sme si mohli byť vzájomným požehnaním. Asante sana!

Adam sa vrátil do Kene 29. decembra. Všetci mu veľmi chýbate, srdečne vás všetkých pozdravuje.

Pripravila Lucia Jantošovičová
Foto: archív DN