V nedeľu 10. marca 2024 je to už päť rokov od tragickej leteckej nehody, pri ktorej zahynula naša kolegyňa Danica Olexová.

Stalo sa to v ranných hodinách počas letu z Etiópie do Kene, kedy krátko po vzlietnutí havarovalo lietadlo so 157 pasažiermi na palube. Medzi nimi bola aj Danica, ktorá pracovala ako projektová manažérka Dobrej noviny a v tom čase sa práve chystala stráviť niekoľko týždňov návštevami rozvojových projektov a stretnutiami s partnermi Dobrej noviny vo viacerých regiónoch Kene a Tanzánii.

“V jednom momente, sme stratili nielen našu kolegyňu, ale pre mnohých z nás aj kamarátku, priateľku. Pre všetkých ľudí v eRku to bol veľký šok. Okamžite sa spustila veľká vlna súcitu a modlitieb. Prichádzali k nám sústrastné správy z rôznych kútov Slovenska i Afriky. Uvedomili sme si, že svet stratil vzácneho človeka,” spomína si na toto obdobie terajší riaditeľ Dobrej noviny Daniel Fiala.

Danica mala veľký dar pre rozvojovú prácu, bola ochotná venovať ľuďom, partnerom i projektom toľko času, koľko potrebovali. Každého povzbudzovala k sebaprekonávaniu, mala silné presvedčenie, že je vždy potrebné zamerať sa na dobro človeka v núdzi a byť prísny na nás samých i na tých, čo majú v rukách zodpovednosť. Vynikala tiež veľkou kreativitou, odvahou i veselosťou. Jej usmievavá, priateľská a radostná povaha bola jej charakteristickou črtou, ktorú si doteraz živo pamätáme.

Na Danicu dnes spomínajú aj jej známi, priatelia či spolupracovníci zo Slovenska i z africkej Kene a na viacerých miestach organizujú spomienkové a modlitbové stretnutia alebo sväté omše. Jedno také organizuje Nadácia Danice Olexovej – Baboon v priestoroch Bratislavského hradu v nedeľu 10. marca 2024. Nadáciu založili priatelia Danice, aby naďalej šírili odkaz a pamiatku jej života. 

V týchto dňoch nám tiež prišlo niekoľko pekných správ z Kene, v ktorej Danica strávila niekoľko rokov svojho života. 

Adam Masava, kenský výtvarník pochádzajúci zo slumu Mukuru v Nairobi:

“Veľmi mi moja sestra chýba. Jej obraz visí v mojom štúdiu a stále si spomínam na jej úsmev, rady i drzo-veselý pohľad, keď som nerobil správne veci. Vo svojej umeleckej kariére zažívam veľa úspechov a väčšinu z nich treba priznať jej mentorovaniu. Danica bola levica, bojovníčka, bola bystrá a bola manažérka, ktorú som vždy obdivoval a schopnosti, ktoré som od nej získal, mi veľmi pomáhajú pri riadení nášho umeleckého kolektívu známeho ako Mukuru Art Collective v kenskom Nairobi.”

Bonface Nyangweso, mladý profesionál, pochádzajúci z osady Kayaba v slume Mukuru:

“Danicina prvá návšteva Kene mi zostáva vrytá v pamäti; láskavo sa zúčastnila mojej večernej narodeninovej oslavy v slumoch v sprievode priateľov zo Slovenska. Ako naša projektová manažérka v Kayaba Youth Association počas nášho partnerstva s podpornou kanceláriou DKA/eRko v Nairobi nám odovzdala neoceniteľné zručnosti v oblasti projektového manažmentu, poctivosti a písania správ, a tým zanechala v mojom živote trvalý poklad. Jej nesebeckosť a vplyv na nespočetné množstvo životov, vrátane môjho, zaručujú, že si jej odkaz budeme navždy ctiť a vážiť.”

Sestra Mary Kileen a tím centra Songa Mbele na Masomo, Nairobi, 8. marca 2024.

Tím Rehabilitačného centra Nový život Mwangaza, Nairobi:

“V centre sme zasadili stromy a s chlapcami sme sa porozprávali o príbehu Danice. A poučenie, ktoré sa z jej života naučili chlapci a zamestnanci, je konať dobro vždy, pretože skutkami láskavosti človek pokračuje v živote aj po smrti. Urobili sme si čas, aby sme si pripomenuli Danicu za dobrú prácu, ktorú vykonala pre ľudstvo a najmä pre Mwangazu.

Odkaz pre eRko: ďakujeme vám za to, že sme v Mwangaze mohli Danicu poznať a za všetku tú premenu, ktorú Mwangaze a chlapcom priniesla.

Danicinej rodine: ďakujeme, že ste vychovali veľkú hrdinku s krásnou dušou plnou lásky k ľudstvu.

Našej zosnulej Danici: ty si naša hrdinka, nech tvojej duši svieti večné svetlo. Odpočívaj v pokoji.”

Priateľka Miran:

“Milá Danica, môj milý Kaktus!
Si stále prítomná v mojom živote.
Kedykoľvek použijem kuchynskú váhu, ktorú si mi dala, si v mojej mysli a srdci.

Vždy, keď háčkujem, spomeniem si, ako si mi darovala súpravu na háčkovanie pre deti, z ktorej som sa naučila základy, prajem si, aby si videla veci, ktoré viem teraz uháčkovať.
Vždy, keď vidím nejakú z hračiek, ktoré si dala Naelovi a Yannickovi, si tam.
Si tam, keď myslím na Keňu, etiópske jedlo, keď spievam alebo počúvam „Who wants to live forever“, keď vidím lietadlo, kaktus…

Ďakujem za tvoje priateľstvo. Chýbaš mi a som vďačná, že si na teba tak často spomínam. Ďakujem za všetky krásne spomienky s tebou. Ďakujem, že si mi posielaš kúsok svojho nepremožiteľného optimizmu, nech si kdekoľvek.”

Ďakujeme ti, Danica. 
Odpočinutie večné nech ti dá, Pán. 
A svetlo večné nech ti svieti, nech odpočívaš v pokoji.
Amen.

Pripravil: tím Dobrej noviny
Foto: Dobrá novina
Aktualizované: 12. 3. 2024