Rakúski koledníci vyzbierali 16,7 milióna eur pre núdznych v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike

Aj deti v Rakúsku si uvedomujú, že žijú v jednej z najbohatších krajín sveta. Toto vedomie zároveň prináša aj pocit zodpovednosti a solidarity s tými menej šťastnými vo svete.

V januári 2016 sa do koledníckej akcie u našich susedov zapojilo vyše 85 tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok pod názvom Trojkráľová iniciatíva (DKA).

Pred blížiacimi Olympijskými hrami (OH) v brazílskom Rio de Janeiro (august 2016) poukázali na fakt, že kvôli najväčšiemu športovému sviatku bolo doposiaľ nedobrovoľne presídlených 70 tisíc ľudí v miestnych slumoch, tzv. favelas. Brazílska polícia v snahe mesto  „upratať“ neraz zakročila s použitím neprimeranej sily a násilia.

Po Majstrovstvách sveta vo futbale z roku 2014 máme predo dvermi ďalší športový sviatok, ktorý už teraz odčerpáva milióny zo štátneho rozpočtu, ktoré by inak mohli byť použité napr. na nemocnice, školy či miestnu kanalizáciu. DKA v spolupráci s partnermi z Brazílie preto vyzýva k zastaveniu násilného vysťahovania, k zastaveniu plytvaniu verejných zdrojov a k dodržiavaniu ľudských práv miestnych Brazílčanov.

10 000 kilometrov za ľudské práva

Ako prejav solidarity s obeťami porušovania práv v súvislosti s organizáciou OH sa po celom Rakúsku rozbehla iniciatíva 10 000 kilometrov za ľudské práva, čo predstavuje vzdialenosť z Rakúska do miesto konania hier. Tímy nadšencov z radov mladých ľudí, študentov, športových klubov či jednotlivci symbolicky odbehnú, preplávajú či odjazdia svoj kilometer solidarity.

Týmto spôsobom môžeme ukázať organizátorom v Riu, že svet sa díva na porušovanie ľudských práv aj vtedy, keď sa dejú pod rúškom športového sviatku.

Zdroj: DKA, http://bit.ly/1Mr628w