Vzťahy, priateľstvá. Vieš, láska je to najdôležitejšie na svete!

Raz večer sme kráčali s mladými z ulice z Projektu Abba Gabriel Michael. Rozprávame sa, vtipkujeme, jednoducho sme spolu. V jednom momente sa na mňa obráti Kahsay a vraví mi: ,,Lucia, ja som najšťastnejší človek.“

Maychew_s niektorymi nasimi studentami

So študentmi v meste Maychew

Dosť ma to prekvapí, a to hlavne v kontexte, že len pred niekoľkými minútami mi rozprával o tom, ako a prečo sa dostal na ulicu. ,,Téééda,“ odpovedám, ,,to je super. A ako to myslíš?“ ,,No, môžem chodiť do projektu, mám priateľov, niekto sa o mňa zaujíma, chodím do školy, vy nás tu učíte anglinu, mám strechu nad hlavou. To ma robí šťastným. Vzťahy, priateľstvá. Vieš, láska je to najdôležitejšie na svete!“ Trochu prekvapene na neho hľadím, ani nestihnem zareagovať, a niekto iný už mení tému rozhovoru. Večer nad tým ešte premýšľam. Život v Etiópii nie je rozprávkový. Ľudia musia hľadať spôsoby, ako sa vynájsť v každodenných situáciách, ktoré sú pre nás bežne zvládnuteľné. Rodina je alfou i omegou spoločnosti. Deti z ulice však pochádzajú z ťažkého rodinného prostredia. O to viac ma zaskočilo, keď 17 ročný chalan z takejto ulice mi dal lekciu o tom, čo je v živote naozaj podstatné. Vraj láska, ktorej sa on naučil aj vďaka jednoduchému projektu.

Veci nie sú vždy ideálne ani tu, ale mohla som vidieť, ako jeden obyčajný projekt môže zmeniť pohľad na svet jednému puberťákovi. Dobrá novina tým pádom pomáha meniť životy niekde ďaleko v Afrike. A čo je najdôležitejšie pre teba?

Foto, text: Lucia Jantošovičová, 2015