Dobrodružstvo poznávania, môj znovu objavený takmer detský úžas a pocit rockovej hviezdy.

 
Tri mesiace som pôsobila ako dobrovoľníčka v projektoch sestier Vincentiek na severe Etiópie: polovicu času v malebnej dedinke Alitena a druhú polovicu v meste Mekelle. Na oboch miestach som učila angličtinu deviatakov a starších a pomáhala s projektovou administratívou a fundraisingom. Skoro každý deň z počas troch mesiacov v Etiópii bol pre mňa nové dobrodružstvo: dobrodružstvo poznávania, môj znovu objavený takmer detský úžas a pocit rockovej hviezdy.

 

Dobrodružstvo poznávania

 
Pred rokom som nevedela o Etiópii takmer nič. Vďaka srdečným odpovediam sestier vincentiek na moje analyticko-sociologické otázky, množstvu zážitkov a školeniam eRka o tejto krajine a jej kultúre už niečo tuším.

 

Cestou na svadbu v Alitene

 
Okrem iného som mala možnosť pozrieť sa na nelegálnu migráciu z tej druhej strany: sestry organizovali školenia o jej nebezpečenstvách. Upozorňovali mládež aj na to, že trafikanti sú často podvodníci, ktorí ich neplánujú dopraviť do ich vytúženej destinácie, ale držať ich ako rukojemníkov, aby získali od ich chudobných rodín výkupné za ich život.

 

Dvojičky pózuju s omaľovánkami.

 

Takmer detský úžas

 
Toľko nových odlišných vecí v jednej dávke mi pomohlo znovu žasnúť ako malé dieťa – nad tým aká je Etiópia, resp. celá Zem zaujímavá, pestrá a krásna.

 

 
My Európania máme občas spasiteľský syndróm voči rozvojovým krajinám. V projektoch Mekelle aj Alitene som obdivovala, ako efektívne a s láskou dokážu pomôcť domáci domácim a nerobiť ich na svojej pomoci dlhodobo závislými.

 

Rocková hviezda

 
Dobrovoľníčka s bielou pleťou sa v Alitene cíti ako rocková hviezda. Kedykoľvek sa ide prejsť, po ceste na ňu z protiľahlých kopcov po mene kričia natešené deti a na konci prechádzky je obklopená kŕdľom veselých detských fanúšikov, ktorí si s ňou chcú aspoň podať ruku alebo sa odfotiť (na jej foťák).

 

Deti z Aliteny na Sviatok žien – Ashenda.

 
Dobrovoľnícky projekt finančne podporil SlovakAid.