Radi by sme sa s vami na pokračovanie podelili o zopár zážitkov a postrehov z nedávnej návštevy projektov podporovaných Dobrou novinou v Ugande a Južnom Sudáne.

Novým riaditeľom nemocnice CURE v mestečku Mbale je Američan Tim Erickson, ktorý sa do Ugandy presťahoval s manželkou a troma deťmi. V nemocnici každoročne prijmú vyše 5000 pacientov a vykonajú 1200 operácií hydrocefalu (vodnatieľka mozgu) a rázštepu chrbtice (spina bifida). Dobrá novina podporuje nemocnicu od roku 2006.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (41)

Prehliadku nemocnice sme začali pri príjme pacientov, kde si starostlivo vedú kartotéku malých pacientov. Personál si poznačí všetko potrebné a dohodne potrebné vyšetrenia. Po vyšetreniach prichádza liečba, v rámci ktorej bude možno potrebný aj operačný zákrok.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (4)

Laboratórny technik Richard nám na snímku CT ukazuje rozsah poškodenia mozgu u malého pacienta. Tmavá farba predstavuje mozgovomiešny mok (MM), svetlá farba samotný mozog. Žiaľ, mozog je veľmi zakrpatený a tak predpokladáme trvalé následky.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (39)

Malý pacient už spí, začíname s predoperačnými prípravami. Na sále je prítomný aj kňaz, chirurg sa pred operáciou spoločne s personálom pomodlí za zdarný priebeh operácie a ideme na to! Na hlavičke môžeme vidieť stopy po ľudovom liečiteľovi, ktorý sa snažil dieťa vyliečiť rozžeraveným kusom železa. Aj s takýmito poverami musia miestni lekári každodenne zápasiť.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (14)

Chirurg nás pred samotnou operáciou povzbudil, aby sme sa počas operácie pýtali na všetko, čomu nebudeme rozumieť. No verili by ste tomu?

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (9)

No on to myslel naozaj vážne! A keď sme boli ticho, otočil sa k nám a sám nám začal vysvetľovať podrobnosti zákroku. V nemocnici CURE ako v jedinej v krajine vykonávajú operáciu mozgu endoskopicky.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (30)

Priebeh operácie môžu sledovať návštevníci aj vo vedľajšej miestnosti na veľkoplošnej obrazovke.

DSC_0461

Po operácii prenesú malých pacientov na pooperačné oddelenie, kde sa zotavujú za prítomnosti svojej mamy niekoľko dní.

Mbale - Tomas Horvath, 2016 (36)

Vraví sa, že ticho lieči a nemocnica CURE je toho jasným dôkazom. Malebné prostredie je rajom nielen pre telo ale aj pre dušu.

DSC_0494

Foto: Tomáš Horváth, text: Jozef Magda