V nedeľu 12. februára 2017 odlieta prezident SR Andrej Kiska v sprievode delegácie vybraných novinárov, podnikateľov a zástupcov slovenských mimovládnych organizácií na historicky 1. návštevu Kene.


Pozvanie doprevádzať prezidenta SR dostal aj riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík:

"Som veľmi rád, že pán prezident navštívi aj projekty, ktoré v Keni podporuje Dobrá novina. Túto návštevu ako aj každoročné prijatie koledníkov Dobrej noviny vnímam ako znak vďaky a ocenenia pre všetkých, ktorí na tomto veľkom diele spolupracujú a všetkých, ktorí na Dobrú novinu prispievajú. Spolu takto pomáhame tisícom detí, ktorí žijú v vo veľmi ťažkých pomeroch extrémnej chudoby."


Maroš a Benson tesne pred odletom do Kene

Maroš a Benson tesne pred odletom do Kene


Ponuku pripojiť sa do oficiálnej delegácie dostal aj náš dlhoročný kamarát, 27-ročný Benson Kioko Kiamba, pre ktorého to bude vôbec prvá cesta domov po 4 rokoch strávených na Slovensku.

Benson vyrastal so svojimi 4 bratmi a 3 sestrami v jednom z najchudobnejších slumov Nairobi, v Mukuru. Jeho školu St. Mary’s Viwandani v tom čase podporovala Dobrá novina, a tak sme sa s Bensonom spoznali. Po maturitných skúškach sa Benson s podporou riaditeľky školy úspešne uchádzal o vládne štipendium na štúdium medicíny na Slovensku.

Začiatky boli podľa Bensonových slov náročné, najmä slovenský jazyk a odlišná kuchyňa. Postupom času si však zvykol, neustále sa zdokonaľuje v jazyku a už mu chutí naša kuchyňa (teda okrem bryndzových halušiek). Popri štúdiu si nájde čas aj na občasnú brigádu, aby si privyrobil pre seba alebo pre rodinu v Keni.

Po ukončení štúdiu by sa rád vrátil domov a pomáhal núdznym a chorým.


Počas návštevy, ktorá trvala do štvrtka 16. februára, absolvoval prezident so svojou delegáciou viaceré stretnutia:


- Návšteva a prehliadka areálu Mukuru Promotion Centre (škola St. Catherine, Mary Immaculate Clinic, Antimalnutričný program pre podvyživené deti)

- Návšteva vzdelávacieho a rehabilitačného centra Songa Mbele na Masomo

- Návšteva slumu Mukuru

- Návšteva základnej školy St. Philip Neri School

- Stretnutie so Slovákmi, dobrovoľníkmi a rozvojovými pracovníkmi žijúcimi a pracujúcimi v Keni a okolitých krajinách

- Návšteva rozvojového projektu na spracovanie kešu a makadamových orieškov

- Návšteva projektu iHub


Prezident teda osobne navštívil aj projekty, ktoré podporujeme alebo sme v minulosti podporovali z Dobrej noviny. Na štátnom bankete pred prezidentom Kene spomenul aj Dobrú novinu a poďakoval všetkým, ktorí sa do nej zapájajú. Jeho ocenenie patrí všetkým vám, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom v Dobrej novine angažujete a podporujete ju.

Prezident Andrej Kiska v projekte Songa Mbele Na Masomo

Viac o návšteve v médiách