V mnohých hlavných mestách Európy sa na sviatok Zjavenia Pána (na Troch kráľov) usporadúva výpravný sprievod ulicami. Talianska Florencia sa môže pýšiť tradíciou, ktorá ju zdobí už celé stáročia.
 
Po roku 1989 sa podarilo obnoviť, resp. založiť tradíciu trojkráľového sprievodu aj v susedných krajinách, napr. Prahe a Varšave.

 
6. januára 2019 sa v duchu tejto vzácnej tradície uskutoční prvý trojkráľový sprievod aj ulicami Bratislavy, ktorý organizuje agentúra Istroproduction v spolupráci s Dobrou novinou a rehoľou bratov Františkánov.

 
Do sprievodu pozývame nielen koledníkov Dobrej noviny, ale aj širokú verejnosť, rodiny s deťmi a všetkých, ktorí chcú zažiť výnimočnú atmosféru v tento deň.

 
Mudrci z ďalekých končín budú reprezentovať príslušníkov troch generácií a troch národov. Sprevádzať ich budú bubeníci, gajdoši a koledníci. Cestu im ukážu malí hviezdonosci. V uličkách a na námestiach starého mesta Bratislavy sa znova rozohrá príbeh spred dvoch tisícročí.

 
Zraz bude v nedeľu 6. januára 2019 o 14.30 pri Trojičnom stĺpe na Rybnom námestí, odkiaľ ich budú prítomní diváci spolu so samotnými aktérmi sprievodu sprevádzať na ceste za hviezdou, na ktorej ich bude čakať množstvo prekvapení.

 

Praktické informácie

 
Oblečením sa do doma zhotoveného kostýmu možno dať najavo sympatie a príslušnosť ku koledníckej akcii Dobrá novina. Nesením emblému/zástavy mestskej časti alebo obce možno vyjadriť hrdosť na svoje korene a spestriť sprievod. Nosenie symbolov politických strán a hnutí sa nepovoľuje. Prosíme, aby účastníci sprievodu nemali pri sebe zapnuté mobilné telefóny – rušilo by to ozvučenie.

 
Všetkým odporúčame teplo sa obliecť aj pod kostýmy. Nosičom zástav odporúčame vziať si rukavice, žrde zástav sú kovové.

 
Aby ste sa mohli zapojiť aj do spevov, pripravili sme pre vás spevník na stiahnutie – link (PDF, 440 KB)

 
Po ukončení sprievodu pozývame do Františkánskeho kostola na výstavu betlehemov z rôznych kútov sveta a 20-minutový hudobný program Scholy minor (pred omšou o 16.30). Zároveň dávame do pozornosti možnosť prezrieť si betlehemy vystavené u františkánov v skoršom popoludní – pred sprievodom (13.00 – 14.30).

 

Plagát Trojkráľového sprievodu

 
Plagát

Plagát na stiahnutie – link (JPG, 2,4 MB)

 

 

Mapa plánovanej trasy

 

A – začiatok sprievodu, B – koniec sprievodu

Aktualizované: 04.01.2019