V 24. ročníku Dobrej noviny budeme koledovať pre deti, mladých ľudí a vdovy v Ugande.

 
Sami sú veľmi aktívni, spájajú sa, aby pomáhali svojim priateľom, susedom a núdznym vo svojich komunitách. S dodatočnou podporou od darcov zo Slovenska budú môcť rozšíriť svoj záber aktivít a pomôcť väčšiemu množstvu ľudí.

 
Život v úrodnej Ugande sa môže zdať na prvý pohľad nenáročný, opak je však pravdou. Napriek hospodárskemu pokroku žije 80 percent obyvateľov na vidieku a živí sa poľnohospodárstvom. S klimatickou zmenou sa však tento spôsob obživy stáva nepredvídateľným. Obyvatelia musia zaujať aktívny postoj v úsilí zabezpečiť trvalý príjem pre svoje rodiny.

 
Tento prístup miestnych komunít Dobrú novinu inšpiroval v príprave tohtoročnej témy „Padlo do úrodnej pôdy“. Spoločne sa bližšie pozrieme na tri miesta v Ugande:

 

Dom prozreteľnosti v Nkokonjeru (čítaj Nkokondžeru), ktorý vedie kongregácia Malých sestier sv. Františka. Bývajú tam traja kamaráti Solomon, Florence a Musisi, ktorí si navzájom nezištne pomáhajú a podporujú sa v každodenných maličkostiach:
 

Solomon, hovorca detí

 


Film je dostupný na stiahnutie

 
V dedine Kyabakadde (čítaj Čabakade) sa miestna organizácia KRUDEP usiluje cez inovatívne nápady a prácu s farmármi o finančnú sebestačnosť. Pred dvoma rokmi im Dobrá novina prispela na výstavbu mlynu na kukuricu. Vďaka príjmov za mletie dnes dokážu pokryť školské poplatky a potreby pre 100 žiakov z najchudobnejších rodín v okrese.

 

Príbehy z Kyabakadde

 


Film je dostupný na stiahnutie

 
Ugandská Arcidiecéza Tororo podporuje skupiny s podnikateľskými nápadmi a touto formou im pomáha zlepšovať si životnú úroveň vlastným úsilím. Skupiny žien, mladých ľudí, či ľudí s postihnutím absolvujú tréningy a následne predkladajú podnikateľské nápady. Jednou z podporených skupín sú aj vdovy z dediny Kwapa, ktoré sa rozhodli podnikať s výrobou arašidového masla. V prvom roku sa veľa naučili a veria, že ich podnikanie začne čoskoro prinášať zisk.

 

Silné vdovy

 

Film je dostupný na stiahnutie

 

Okrem týchto troch projektov podporí Dobrá novina v roku 2019 aj ďalšie rozvojové projekty pre ľudí v núdzi v Ugande, Etiópii, Kamerune, Južnom Sudáne, Keni, Rwande a Tanzánii.

Ak chcete podporiť prácu Dobrej noviny a našich partnerov,  môžete darovať online na nasledujúcom odkaze, ďakujeme!

 

CHCEM DAROVAŤ