Z Vatikánu, vo štvrtok 4. októbra, vyrazí špeciálna púť za klímu. Skupina pútnikov z Filipín, Tichomoria, Európy a Spojených štátov amerických sa vydá na cestu do poľských Katovíc naprieč Európou.

 

Počas 1 500 km cesty sa podelia o príbehy z ich komunít, ktoré boli negatívne postihnuté následkami klimatických zmien. Zároveň ponesú výzvu prijať konkrétne záväzné pravidlá na nadchádzajúcich klimatických rokovaniach COP24 v Katoviciach, ktoré sa uskutočnia v dňoch 3. – 14. decembra 2018.

 

Hlavná skupina pútnikov

 

Hlavné jadro skupiny bude prechádzať v dňoch 22. – 25. novembra Slovenskom. Pútnici počas svojej cesty prejdú naprieč Talianskom, Slovinskom, Rakúskom, Slovenskom, Českou republikou a Poľskom.

 

„Pútnikom poskytneme logistickú podporu a plánujeme k púti prizvať aj širokú verejnosť. Predbežne je plánovaná trasa po mestách Bratislava – Marianka – Stupava – Šaštín-Stráže – Kúty. Púť plánujeme na Slovensku privítať viacerými akciami pre širokú verejnosť, ako budú sv. omše a diskusie o probléme zmeny klímy a možných riešeniach na túto krízu. V rámci sprievodného programu plánujeme pozvať aj zástupcov cirkvi ako aj predstaviteľov environmentálneho hnutia na Slovensku. Do samotnej púte sa bude môcť zapojiť aj široká verejnosť,“ vyvetlil Jozef Magda z eRka – HKSD, ktorá púť u nás koordinuje.

 

 

Púť za klímu povedie Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednávač Filipín pri OSN. V roku 2013 zasiahol jeho rodnú obec ničivý tajfún Haiyan. Viac ako 6 000 ľudí vtedy prišlo o život. Členmi skupiny pútnikov budú aj jeho rodáci, ktorí prežili túto prírodnú katastrofu. Pútnici vykročia na svoju cestu z Námestia sv. Petra v Ríme vo štvrtok 4. októbra. Stane sa tak práve na sviatok sv. Františka, patróna ekológov, ktorý je inšpiratívnou osobnosťou nielen pre kresťanov.

 

 

Pútnici ponesú na svojich pleciach modlitby a priania z celého sveta, ktoré budú mať pripevnené na svojich batohoch. Aktívne sa do púte zapája koalícia partnerov: Global Catholic Climate Movement, FOCSIV, Greenpeace, eRko – HKSD, Slovenský skauting, Koo a Wigwam.

 

 

„Pútnici strávia na cestách viac ako dva mesiace, budú sa brodiť snehom, spať na dlážkach kostolov či škôl. A to všetko preto, aby vydali svedectvo a upriamili pozornosť celého sveta na klimatickú spravodlivosť. Musíme zaistiť, aby globálne otepľovanie zostalo na úrovni pod 1,5 °C a musíme to dosiahnuť teraz. Títo pútnici ponesú mnohé príbehy vo svojich srdciach a priania a modlitby celého sveta na svojich pleciach. Kresťania sú v tejto téme zajedno, všetci chceme spravodlivé riešenie klimatických zmien a chceme ho okamžite.” uzatvára Tomás Insua, výkonný riaditeľ Globálneho katolíckeho klimatického hnutia (GCCM).

 

 

Viac informácií o púti je možné nájsť na webovej stránke ClimatePilgrimage.com.

 

Pútnici sa počas budú oprieť o pohostinnosť hostiteľov, ak ich chcete podporiť a prispieť na dodatočné náklady, napr. na stravu či ubytovanie, môžete tak urobiť online na portáli GoFundMe. Ďakujeme!