Adam Masava a Brian Kimani, dvaja umelci z Kene, prišli na týždennú návštevu Slovenska. Pre deti si pripravili tvorivé workshopy a spoznávali krásy našej krajiny. Doprevádzali ich projektové manažérky Dobrej noviny – Darina Maňurová a Lucia Jantošovičová, na časť cesty aj Zuzana Mitošinková, členka Dobronovinovej komisie.

Návšteva Adama a Briana sa mohla uskutočniť aj vďaka nášmu dlhoročnému partnerovi, rakúskej organizácii DKA. Z ďalekého Linzu ich doprevádzali Ludwig Peter Frauenberger spolu s manželkou.

Tvorivé workshopy pre deti počas táborov sa niesli témami ako slovenské hory či tropické západy slnka. Deti z Považskej Bystrice na pobytovom tábore v Zliechove kreslili kenskú panorámu zapadajúce slnka. Maľovanie vonku pod stromami sa veľmi páčilo snáď všetkým, deťom aj Adamovi a Brianovi.

Slovenské Tatry sú veľkou inšpiráciou pre mnohých umelcov. Výzvu nakresliť ich prijali aj Adam s Brianom. Deťom z Dlhého Poľa, ktoré boli na tábore na Orave – Huty, sa vďaka ich vedeniu podarilo túto artistickú výzvu úspešne zdolať.                  

Počas workshopov sme objavili mnohé výtvarné talenty.

Deti na prímestskom tábore vo Farnosti Svätej Rodiny v bratislavskej Petržalke sa napriek mladému veku nedali zahanbiť. Nakreslili skutočné skvosty. Adama s Brianom medzi seba srdečne prijali a po tvrdej práci zakončili deň spoločným futbalom.

Vďaka spolupráci so saleziánmi a Domkou sa nám podarilo usporiadať tvorivý workshop aj na tábore pre deti z Ukrajiny. Adam s Brianom zvolili motív slnečnice – národného kvetu Ukrajiny. Deti boli jednoducho nadšené.

Bratislavský Lamač kreslil vonku pod veľkým stanom. Detí bolo neúrekom, no Adam s Brianom zvládli aj túto výzvu. Nemalú zásluhu na tom mali aj animátori. Motívom workshopu bol Daniel v peci a návšteva anjelov. Myslíte si náročné? Pre Adama a Briana s deťmi z Lamaču vôbec nie!

Adam s Brianom v galérii Danubiana v Čunove. Naši priatelia si ozaj prišli na svoje a popri práci načerpali aj novú inšpiráciu do ďalšej tvorby.

Týždeň na Slovensku pre Adama a Briana ubehol ako voda. Ďalej ich kroky viedli do rakúskeho St. Poltenu a odtiaľ na mesiac do Nemecka. Naspäť domov do Nairobi odlietajú v pondelok 12. septembra.

Uverejnené: 30. júla 2022
Foto: Dobrá novina