Do celoslovenskej koledníckej akcie Dobrá novina sa od 24. decembra 2021 do 6. januára 2022 zapojilo 849 obcí po celom Slovensku, ku ktorým sa cez Slovenskú katolícku misiu pridali aj deti a rodiny z Bruselu a Luxemburgu. Uplynulé Vianoce tak 6 501 koledníkov v 641 skupinách navštívilo spolu 9 601 domácností.

Slováci aj počas druhých pandemických Vianoc prejavili svoju štedrosť a solidaritu s núdznymi na africkom kontinente. Konečný výsledok vianočnej zbierky predstavoval k 31. marcu 2022 sumu 804 001,41 eur, z toho 642 933,23 eur vyzbierali koledníci priamo vo farnostiach a sumou 161 068,18 eur prispeli individuálni darcovia na účet verejnej zbierky. Veľká vďaka patrí všetkým zapojeným rodičom, kňazom, animátorom a koledníkom. 

Koledníci vytvárali menšie skupinky do 6 osôb, foto: Dobrá novina 2021.
Koledníci vytvárali menšie skupinky do 6 osôb, foto: Dobrá novina 2021.

Dovoľte nám, milí priatelia, aby sme sa krátko obzreli a spoločne sa potešili zo všetkého, čo sa nám v 27. ročníku podarilo. 

eRko ponúklo farským spoločenstvám viaceré námety na duchovnú prípravu počas Adventu. S pomocou adventného kalendára deti spoznali ťažkosti rodín v Afrike a svoje modlitby a dobré skutky obetovali za svojich rovesníkov. Pobožnosť deviatnika s názvom “Kto dá prístrešie Svätej rodine” oživila v našich rodinách túto zbožnú tradíciu. Obraz putujúcej Svätej rodiny namaľoval kenský umelec a dlhoročný priateľ Dobrej noviny, Adam Masava.

Uvoľnenie pandemických opatrení krátko pred Vianocami umožnilo koledníkom vyjsť do ulíc a po ročnej prestávke roznášať nádej a piesňami ohlasovať narodenie Božieho Syna aj tradičnou formou popod obloky či na svätých omšiach formou krátkeho koledníckeho programu. 

Koledníci z Ľubice spievajú na priedomí, foto: Dobrá novina 2021
Koledníci z Ľubice spievajú na priedomí, foto: Dobrá novina 2021.

Koledovanie v Nižnej na Orave poňali priam veľkolepo. Nechýbala stopovačka, kolednícky program v kostole ako aj slávnostné agapé. “Tento rok sme do koledovania zapojili aj komunitné centrum Zoe a s pomocou pracovníkov a dobrovoľníkov sme vytvorili Vianočnú stopovačku. Počas 6 dní sa pred Štedrým dňom, každý deň vysvietilo jedno okno s indíciou – písmenom. Deti z celej obce každý deň hľadali podľa mapy jedno písmeno. Na konci mali zložiť slovo, bola to UGANDA, ako názov krajiny, pre ktorú sme tento rok koledovali. Správu odpoveď si mohli overiť vo vstupe do kostola 24. decembra, kde boli materiály k Dobrej novine a zároveň si mohli zobrať za odmenu jedno malé Jezuliatko v orechovej škrupinke. Tiež tam našli pozvánku od koledníkov na svätú omšu, kde im koledníci zakoledovali. Koledovanie sme ukončili “koledníckou párty” a otvorením pokladničky 6. januára, kde sme spoločne zrátali peniažky. Tie sme išli za spevu a koledovania odovzdať pánovi farárovi. Bolo to pekná bodka aj poďakovanie dobrovoľníkom – koledníkom,” prezradila zodpovedná osoba Janka Tuhá. 

Koledníci zo Zuberca po svätej omši, foto: Dobrá novina 2021.

Dobrá novina zaznela aj v online priestore prostredníctvom videí či naživo počas online prenosov svätých omší a slávnostných liturgií. Koledníckymi videami žili desiatky farských webových stránok a profilov na sociálnych sieťach. Koledníci z Moldavy nad Bodvou si pri natáčaní videa zažili aj krušné chvíle: 

“Točiť video bola výzva, ale aj zážitok. Nie je to ľahká záležitosť, najmä ak to robíme čisto koledníci bez pomoci niekoho, kto je v tých veciach zbehlý… nahrávali sme pesničky v kostole, používali sme kostolné mikrofóny a po tom všetkom sme zistili, že nebolo zapnuté nahrávanie. Našťastie je ale z nášho kostola zapnutý už viac rokov nonstop stream, tak sa to dalo dodatočne zachrániť cez kostolného technika… Kratšia video upútavka sa odvysielala v kostole na Vianoce po svätej omši, s tým že sme ľudí odkázali na dlhšie video na farskom youtube kanáli. Ľuďom sa to veľmi páčilo a najväčším prekvapením bolo asi to, že sa tým pádom mohol zapojiť aj pravidelný koledník (a miništrant) Patrik, ktorý je teraz rok na štúdiu v USA. Niektorí farníci ho teda videli po pol roku.” (zodpovedná osoba Tomáš Mester)

eRkárku Dominiku Bujdákovú zo Šale potešil zodpovedný prístup detí počas nácviku a nahrávania koledníckych videí v rodinách: “Bolo veľmi potešujúce, ako zasiahla a vtiahla DN osobitne rodiny detí, keďže práve rodičia museli tento rok viac pomôcť deťom pri učení sa textu, piesní, príprave kostýmu, nahrávaní videa… pousmiala som sa, keď mi prišla SMS od jednej mamky s otázkou či majú video natočiť vonku alebo vnútri. Vôbec by mi to nenapadlo, že by sa niekto mohol nad týmto zamýšľať a bolo to pre mňa krásnym dôkazom toho, že to rodiny brali naozaj vážne, venovali tomu čas a tvorivú lásku.” 

Koledníci z Liptovských Sliačov, foto: kancelária prezidenta SR 2022.

Symbolickým záverom koledovania bolo prijatie u prezidentky Zuzany Čaputovej vo štvrtok 13. januára 2022 na nádvorí Prezidentského paláca. Tisícky koledníkov z celého Slovenska zastupovala skupinka z Liptovských Sliačov v tradičných ľudových krojoch. 

Vybrali sme pre vás aj zopár zaujímavostí z koledníckych potuliek

Vôbec prvou prihlásenou farnosťou boli Šahy, do Dobrej noviny sa prihlásili už 11. októbra, len 3 dni po oficiálnom otvorení ročníka. Najviac domov navštívili koledníci v Zákamennom – 14 skupiniek zaklopalo dovedna na 865 domov a vôbec najviac koledníkov ste mohli stretnúť v Topoľčiankach – neuveriteľných 50! 

Najjednoduchšie ste mohli prispieť v Lendaku, v celej obci by ste počas Vianoc našli  až 16 stacionárnych pokladničiek. Zaujímavosťou je, že vo farnosti Veľké Chlievany sa do koledovania zapojilo všetkých šesť filiálok: Haláčovce, Otrhánky, Pečeňany, Biskupice, Dvorec a Malé Chlievany.

Podrobné výsledky za jednotlivé diecézy

Ako sa má dnes George z vianočného koledníckeho plagátu?

George bol tvárou vianočnej kampane a my sme ho pred pár dňami osobne navštívili. 50-ročný farmár George Juma sa s manželkou Nafulou (39) tešia zo siedmich detí vo veku 6 až 22 rokov. Žijú vo farnosti Busitema v okrese Busia na východe Ugandy.

 George Juma s manželkou Nafulou a mladšími deťmi, foto: Dobrá novina 2022.
George Juma s manželkou Nafulou a mladšími deťmi, foto: Dobrá novina 2022.

George patrí do farskej skupiny s názvom Rodina sv. Pavla Kolpinga. Táto 20-členná skupina poskytuje občerstvenie na spoločenských podujatiach, ako sú svadby, oslavy či promócie. S ústupom pandémie sa začalo dariť aj celej jeho skupine. Zo zarobených peňazí si ako skupina kúpili už dva stroje na mletie arašidov. Svoju ponuku tak rozšírili o obľúbenú arašidovú múku či sladkú omáčku. 

Samotný George si predajom palaciniek a popcornu dokázal donedávna zarobiť aj 25-tisíc ugandských šilingov denne, v prepočte je to asi 6 eur. Nám sa to môže zdať málo, no pre neho je to veľký úspech. 

Vďaka pravidelným denným zárobkom sa mohol presunúť spred svojho skromného domčeka bližšie do centra mesta na frekventovanú križovatku. Kvôli sezónnemu nedostatku banánov a drahému oleju sa zameral výlučne na popcorn. Z úspor nakúpil 200 kg kukurice a dnes pripravuje iba túto pochúťku.

George na rohu rušnej ulice predáva popcorn, foto: Dobrá novina 2022.
George na rohu rušnej ulice predáva popcorn, foto: Dobrá novina 2022.

Z úspechu otca a manžela sa teší celá rodina. George kúpil nový solárny panel. Ten dokáže napájať rádio, lampy v dome či žiarovky na čítanie. Deti sa teraz môžu pripravovať do školy aj po zotmení. Školy v Ugande sa otvorili po dvoch rokoch len v polovici januára, dovtedy sa deti učili doma.

Jeho rodina sa teší, že si môžu dovoliť kúpiť lieky, keď sú chorí, a zaobstarať pestrejšiu stravu na tanieri. Dnes si stavajú novú toaletu a vyrábajú si aj vlastné tekuté mydlo. Navyše, George si môže posvietiť pri predaji popcornu, v prípade potreby tak dokáže predávať aj za tmy.

Georgeove deti sa môžu pri svetle lampy učiť aj po zotmení, foto: Dobrá novina 2022.
Georgeove deti sa môžu pri svetle lampy učiť aj po zotmení, foto: Dobrá novina 2022.

Cez miestnu rozhlasovú stanicu sa George dozvedá o najnovších podujatiach v okrese a o vývoji cien na trhu. Vďaka tomu dokáže vyjednávať nákupné ceny plodín s miestnymi dodávateľmi. Pre skupinu je rádio cenným zdrojom informácií a príležitostí. Prostredníctvom rozhlasu sa kuchári dozvedia o podujatiach v okolí, na ktorých by mohli ponúkať svoje služby.

Kvôli sezónnemu nedostatku banánov a drahému oleju sa George tieto dni zameriava výlučne na popcorn. Z úspor nakúpil 200 kg kukurice a dnes pripravuje iba túto pochúťku. Foto: Dobrá novina 2022.
Kvôli sezónnemu nedostatku banánov a drahému oleju sa George tieto dni zameriava výlučne na popcorn. Z úspor nakúpil 200 kg kukurice a dnes pripravuje iba túto pochúťku. Foto: Dobrá novina 2022.

Najbližšie by si George chcel nasporiť na malé pole, na ktorom by vysadil kukuricu. Už by ju nemusel nakupovať, opäť by ušetril a následne by si kúpil ďalší stroj na výrobu popcornu. George má do budúcna smelé plány, avšak za svojimi snami kráča rozvážne a postupnými malými krokmi.

Z koledníckej zbierky podporíme tento rok aj ďalšie rozvojové a humanitárne projekty zamerané na podporu detí a matiek, na zabezpečenie obživy pre farmárov či zabezpečenie pitnej vody a zdravotnej starostlivosti v chudobných oblastiach Ugandy, Kene, Etiópie a Južného Sudánu.

Uverejnené: 4. 4. 2022