Ešte stále som v Alitene. Začínam mať pocit, že toto miesto a tento môj dobrovoľnícky pobyt je to najťažšie, čo som kedy zažila.

Vybrala  som si ho sama, nikto ma nenútil. Veď so o Afrike snívala odmalička. Osemročná Saška si v jeden večer pozrela film Beyond Borders. Vo filme účinkovala Angelina Jolie, ktorá pomáha v Etiópii ešte počas vojny s Eritreou. Život bol vtedy omnoho ťažší ako dnes. Nachádzame sa len niekoľko kilometrov od hraníc s Eritreou, z tohto dôvodu tu aj dnes nájdeme množstvo vojakov.

A tak som chcela byť presne tou Angeline, ktorá niečo urobí pre lepší život týchto ľudí. Nedávno som si tento film pozrela ešte raz, ako pripomienku toho, kde moja cesta do Etiópie začala. Zaujímavé, že niekedy dostaneme presne to, čo si v kútiku duše prajeme.

Nie nadarmo sa hovorí o týchto dobrovoľníckych pobytoch ako o life-changing. Určite takými sú a ak o niečom takom uvažujete, neváhajte a pohľadajte na internete možnosti ako na to.

Na Slovensku takéto možnosti sprostredkuje viacero organizácií, ja som si vybrala eRko-Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Im vďačím za to, že som sem mohla vycestovať.

Text a foto: Alexandra Biľanská
Dobrovoľnícky pobyt u sestier vincentiek v Mekelle a Alitene na severe Etiópie bol realizovaný z prostriedkov SlovakAid.

Predchádzajúci 1. diel // nasledujúci 3. diel