V jubilejnom 25. ročníku s témou Buďme požehnaní(m) predstavuje Dobrá novina dlhoročnú spoluprácu s Katolíckou diecézou Lodwar, ktorá sa nachádza na severe Kene. Svojimi rozmanitými pastoračnými a rozvojovými programami sa stará o dušu aj telo obyvateľov Turkany.

Koledníci zo Zuberca

Koledníci zo Zuberca, foto: Anton Frič, 2018

Prostredníctvom krátkeho filmu s názvom „Požehnanie a sprievodných materiálov slovenská verejnosť spozná životný príbeh dvanásťročného Daniela Ewoia Ekarana.

Danielova rodina

Danielova rodina, foto: Viktor Cicko, 2019

Daniel sa vďaka sociálnym pracovníkom dostal do Centra sv. Jána Pavla II. v Lokichare, kde podstupuje rehabilitáciu a začal navštevovať miestnu základnú školu. Jeho rodina sa veľa naučila o zdraví svojho syna a o svoje vedomosti sa teraz delí so svojím okolím. Skúsenosť Danielovej rodiny ukazuje, že úsilím o spoločné dobro môže človek prežiť naplnený život a prinášať požehnanie do života iných ľudí.

Biskup Dominic Kimengich

Biskup Dominic Kimengich, foto: Viktor Cicko, 2019

Film „Požehnanie

Link na stiahnutie

Diecéza Lodwar vznikla v roku 1978, predtým bola desať rokov Apoštolskou prefektúrou Lodwar. Svojou rozlohou je totožná s krajom Turkana, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 77-tisíc km2. Je to obrovské územie, kde diecéza neostáva iba pri šírení evanjelia vo svojich 27 farnostiach a vyše 300 filiálkach.

Drobná farma

V blízkosti korýt riek vznikajú vďaka zavlažovaniu drobné farmy. Keď technici z diecézneho vodného programu vyhĺbia studne a nainštalujú solárne čerpadlá, zabezpečia ľuďom vodu aj v období sucha. Vďaka dostupnej vode si môžu dopestovať kukuricu alebo cirok celoročne. Foto: Viktor Cicko, 2019

Za rozvojové iniciatívy diecézy zodpovedá Caritas Lodwar. Má osem oddelení – Voda a hygiena, Obživa a poľnohospodárstvo, Zdravie, Vzdelávanie, Deti a ochrana práv detí, Spravodlivosť a pokoj, Pomoc pri hlade a obnove, Sociálny úrad a Sv. Vincent de Paul. Nasadenie jej pracovníkov zlepšuje život nielen jednotlivcov, ale aj rodín a celých komunít. Dobrá novina spolupracuje s diecézou od roku 1999.

Diecézny sociálny program

Diecézny sociálny program sa zameriava na základné potreby najzraniteľnejších ľudí, ktorí pochádzajú z mestských a polomestských častí Lodwaru. Foto: Viktor Cicko, 2019

Okrem aktivít Caritas Lodwar podporí Dobrá novina z výťažku zbierky aj ďalšie rozvojové projekty pre ľudí v núdzi v UgandeEtiópiiKameruneJužnom SudáneKeniRwande a Tanzánii.