Fotoreportáž z projektovej cesty v Etiópii
21. júna 2024
Zobraziť všetky články

Fotografie z projektu Púštneho poľnohospodárstva v Keni

Projekt Púštneho poľnohospodárstva v kenskej Turkane sme v spolupráci s našimi partnermi Caritas Lodwar a Komunitou misionárov sv. Pavla Apoštola a Márie, Matky Cirkvi (MCSPA) začali realizovať v júli 2023, teda presne pred rokom.

Tretí júnový týždeň ukončila 5-mesačný kurz púštneho poľnohospodárstva v školiacom centre Furrows in the Desert druhá skupina farmárov, ktorú sme podporili aj zo Slovenska. Keďže poľnohospodárstvo nie sú len vedomosti, ale aj spôsob života, pre pastierske komunity Turkancov nie je posun od pastierstva k pestovaniu plodín úplne jednoduchá zmena. Chce to čas, a preto vybraní kandidáti opúšťajú svoje domovy a počas kurzu bývajú v školiacom centre neďaleko Misie v Lobure.

Slávnostné odovzdávanie certifikátov bolo opäť radostným momentom nielen pre študentov, ale aj obyvateľov z neďalekej dedinky Napeikar. Viacerí študenti sú aj z ich vlastnej dediny, a tak na slávnosti nesmú chýbať, aby im zablahoželali a priniesli darček v podobe šatky alebo náramku.

Samotnej slávnosti predchádzali záverečné skúšky, počas ktorých museli študenti preukázať svoje vedomosti. Počas piatich intenzívnych mesiacov teoretickej, ale predovšetkým praktickej výučby na modelovej zeleninovej a ovocnej farme v Lobure sa naučili všetko od prípravy pôdy až po varenie jedla z vypestovaných plodín. Študovali a pracovali šesť dní v týždni. Iba na Veľkú noc sa vrátili na niekoľko dní domov k svojim rodinám, aby spoločne oslávili sviatky a zároveň si predpripravili svoje políčka a kompost. 

Prvá skupina 27 farmárov so svojimi asistentmi, z ktorých je až 16 žien a ktorých štúdium a založenie farmy sme podporili zo zdrojov SlovakAid a Dobrej noviny, začala s pestovaním vlastných plodín v Napeikare, Kaikore a v Lokudongo začiatkom tohto roka. Dnes už zbierajú svoju prvú úrodu a chystajú sa na opätovné sadenie. Tekvice sú rozhodne najobľúbenejšou plodinou.

Základným predpokladom na pestovanie plodín kdekoľvek je dostatok vhodnej vody. V Turkane pri vŕtaní veľmi ľahko narazíte aj na slanú vodu. Preto bolo ešte v minulom roku nevyhnutné nájsť v Napeikare a Kaikore vhodné ložiská vody a vyvŕtať dve nové studne.   

V dedinke Lokudongo stačilo vodný zdroj zmodernizovať, nakoľko jeho výdatnosť je dostatočná pre potreby ľudí, ich zvierat, ako aj samotné poľnohospodárske aktivity, ktoré si vo vyprahnutej Turkane vyžadujú veľa vody.

V apríli zažili na severe Turkany veľmi dobré dažde. Spočiatku to bolo pre pestovanie plodín skvelé. Neskôr však so sebou dažde priniesli aj premnoženie kobyliek, čo až také skvelé nebolo. Túto prvú väčšiu farmársku skúšku zvládli farmári a farmárky veľmi dobre aj vďaka sprevádzaniu a radám zo strany tímu v Lobure.

Počas našej májovej projektovej cesty do Etiópie sme v oblasti Nyangatom susediacej s Turkanou navštívili farmu, ktorú založil absolvent kurzu púštneho poľnohospodárstva. Veľmi milo nás to prekvapilo. Pred pár rokmi sám kurz v Lobure navštevoval. Dnes vo svojej obrovskej záhrade pestuje paradajky, baklažány, tekvice, čili papričky a mnohé iné. Plodiny si od neho kupujú ľudia z dediny, ako aj miestna škôlka a misia. Takto napríklad rastie okra.

Tieto dni prebieha na severe Turkany výber ďalšej skupiny záujemcov o účasť na intenzívnom kurze púštneho poľnohospodárstva v Lobure. Zároveň tím z Loburu navštevuje farmy absolventov kurzu, aby zistil, ako sa im darí a pozdieľal s nimi praktické tipy a triky, aby mali čo najlepšiu úrodu. Pre svoje vlastné rodiny a na predaj.

Projekt Púštneho poľnohospodárstva v kenskej Turkane sa od júla 2023 do júna 2025 realizuje z prostriedkov oficiálnej rozvojovej spolupráce SR. Z programu SlovakAid sme naň získali dotáciu takmer 200-tisíc eur a z koledníckej zbierky Dobrá novina sme ho podporili sumou 20-tisíc eur.

Ak ste ešte nečítali náš článok o prvej skupine vyškolených farmárov a farmáriek s názvom O tri mesiace budú mať svoju vlastnú úrodu, tak neváhajte. Dozviete sa v ňom detaily o ich štúdiu, ktoré v tomto článku nespomíname.

Pripravila: Darina Maňurová
Fotografie: MCSPA a Dobrá novina, 2023 a 2024
Uverejnené: 29. 6. 2024

SlovakAid Caritas Lodwar Furrows in the Desert