V tomto roku bude v centre pozornosti práca dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (tzv. sestry Vincentky) v meste Alitena na severe Etiópie. Dobrá novina tu podporuje zdravotné stredisko zamerané na starostlivosť o matky s deťmi od roku 2015. Vďaka tejto podpore môže v náročnom teréne v okolí Aliteny jazdiť sanitka k náročným prípadom alebo k mamičkám pred pôrodom.

Tvárami 23. ročníka budú mama Ababa s dcérkou Weini, ktorá sa vďaka včasnému príchodu sanitky narodila pod dohľadom lekára. Ich príbeh zachytáva aj krátky 10-minútový film s názvom „Cesta“.

 

Pre koho koledujeme tento rok?

Alitena je historickým centrom okresu Irob. Malé horské mestečko má iba okolo 3000 obyvateľov, väčšina žije v usadlostiach roztrúsených na svahoch okolo centra. Alitena sa považuje za jedno z centier katolíckej viery v Etiópii, vďaka evanjelizačnej práci Sv. Justína de Jacobis. Väčšinu roka je tento kraj veľmi suchý, plodinám sa darí iba na poliach so zavlažovaním. Mnohé rodiny chovajú ovce, kozy, hovädzí dobytok a sliepky.

Na ceste, foto: Danica Olexová 2017

Na ceste, foto: Danica Olexová 2017

Téma: Na ceste k životu

Prvou inšpiráciou pre názov ročnej témy boli cesta a zachránené životy na severe Etiópie, kde sa nachádza tohtoročný ťažiskový projekt.

So Zdravotným strediskom sestier Vincentiek v Alitene spolupracujeme na programe zlepšenia starostlivosti pre matky a deti. Miestni zdravotníci sú „na ceste k životu“ doslova každý deň. Alitena sa nachádza v ťažko dostupnej horskej oblasti, s osídlením roztrúseným na svahoch hôr. K mnohým osadám tu žiadna cesta nevedie.

A existujúca cesta, ktorú si miestni ľudia vytesali do kameňa je veľmi náročná. Jedným z mála áut v Alitene je sanitka, ktorá je súčasťou nášho projektu. Dostupnosť lekárskej pomoci pomáha mnohým rodičkám s komplikáciami a malým deťom, ktoré by sa v náročnom teréne nedostali do nemocnice včas.

Ťažiskový projekt 23. ročníka

Ťažiskový projekt 23. ročníka Dobrej noviny vedú sestry z kongregácie Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Vincentky v Alitene pôsobia už od roku 1973, kedy tu založili malé zdravotné stredisko. Prišli sem v čase, keď bol kraj postihnutý hladomorom a zostali tu pôsobiť.

V 90. rokoch keď Alitenu tvrdo zasiahla vojna medzi Etiópiou a Eritreou, žili sestry spolu s miestnymi obyvateľmi v utečeneckom tábore, kam sa museli z Aliteny presunúť.

Alitenské zdravotné stredisko realizuje aj program Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti, ktorý podporujú koledníci a darcovia Dobrej noviny od roku 2015.

Okrem zdravotného strediska vedú Vincentky v Alitene vieceré projekty pre miestnu komunitu: škôlku s montessori výučbou a výživovým programom, pre deti z najchudobnejších rodín, rozvojové centrum pre ženy, internát pre dievčatá z odľahlých oblastí, ktoré tak môžu chodiť do školy, program potravinovej pomoci pre deti a mladých, ktorý chodia v Alitene do školy či detské a mládežnícke centrum.

Škôlka v Alitene, foto: Danica Olexová 2017

Škôlka v Alitene, foto: Danica Olexová 2017

Okrem programu Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti podporí Dobrá novina v roku 2018 aj ďalšie rozvojové projekty v Etiópii, Kamerune, Južnom Sudáne, Keni a Ugande.