Etiópčania potrebujú urgentnú humanitárnu pomoc. Situácia ľudí žijúcich v regióne Tigraj je veľmi znepokojivá. Spájame naše sily so štyrmi organizáciami, aby sme získali prostriedky na zabezpečenie základných potrieb, ako sú pitná voda, potraviny, lieky, prístrešok, pre čo najviac ľudí v núdzi. Veríme, že spolu sme silnejší.

O ťažkej situácii v najsevernejšom regióne Etiópie sme vás už informovali. Na ľudí v Tigraji myslíme od vypuknutia konfliktu v novembri 2020 každý večer v čase 20:13 – 20:20 v rámci spoločnej modlitbovej podpory Sedem minút. Dobrá novina v tejto oblasti už roky spolupracuje so sestrami Vincentkami. Oblasť Mekelle a Alitenu poznajú dobre aj mladí zo Slovenska, ktorí tu uplynulé roky pôsobili ako dobrovoľníci.

Podľa aktuálnych odhadov vojna ohrozuje 4,5 milióna ľudí. Dva milióny museli náhle opustiť svoje domovy a až 60-tisíc utieklo za hranice do susedného Sudánu. Násilie na civilnom obyvateľstve pokračuje, správy z médií hovoria o vojnových zločinoch, ako sú rabovanie, zabíjanie, násilie páchané na ženách, dokonca o genocíde. Premiér po mesiacoch priznal účasť eritrejskej armády v tomto vojnovom konflikte.

Ilustračná fotografia z oblasti Irob v regióne Tigraj, archív Dobrej noviny

Teraz nadišiel čas podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí sa stali obeťami vojny v ich vlastnej krajine. 

Hovoríme o miliónoch ľudí, ktorí potrebujú urgentnú humanitárnu pomoc. Zároveň však vidíme, že táto kríza nás všetkých presahuje. Na začiatok sme na humanitárne účely vyčlenili z 26. ročníka vianočnej zbierky sumu 20 000 EUR. 

Následne sme spojili sily s ďalšími slovenskými organizáciami a vyhlásili sme spoločnú iniciatívu Spolu pre Etiópiu

Naším spoločným cieľom je vyzbierať dodatočné finančné prostriedky, ktoré použijeme na zabezpečenie základných potrieb, ako sú pitná voda, potraviny, lieky či prístrešky, pre čo možno najväčšie množstvo ľudí.

CHCEM PRISPIEŤ

ZAPOJIŤ SA MÔŽU AJ DETI

Prajeme si, aby výzva na ukončenie vojny zaznela aj z úst detí a mladých na Slovensku. U nás sa hovorí o zavretých školách a zrušených maturitách, avšak ich rovesníci v Etiópii prežívajú omnoho väčšie utrpenie. Pre deti sme pripravili detskú kampaň s názvom Mier pre Tigraj. Zapojiť sa môžu eRkári, koledníci a ich kamaráti. Svojím pierkom vyslovia nesúhlas s vojnou a podporia myšlienku pokoja a mieru pre svojich rovesníkov v regióne Tigraj. 

Symbolom výzvy našich detí bude anjel ako posol pokoja a nádeje. Do pierka môžu deti vpísať alebo nakresliť konkrétnu prosbu za mier či povzbudenie pre deti a rodiny v Etiópii. Predlohu si môžete stiahnuť a zaslať nám ju poštou alebo emailom na zuzka.hallova@erko.sk.  

Spoločne tak vyskladáme pre anjela mohutné krídla, ktorých posolstvo chceme tlmočiť aj predstaviteľom našej krajiny, pani prezidentke Zuzane Čaputovej a Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Spolu pre Etiópiu Spolu pre Etiópiu Mier pre Tigraj