Už od konca januára 2021 sa nám darí telefonicky spájať so sestrami Vincentkami v hlavnom meste regiónu v Mekelle. Vtedy sa nám podarilo od nich získať aj humanitárny projektový návrh, ktorý sme sa rozhodli podporiť. Internetové spojenie v Tigraji stále nefunguje, výnimkou sú iba sídla niektorých medzinárodných organizácií.

Sr. Meaza, administrátorka zdravotného strediska v Alitene, v rozhovore s mamami. Mamám radia v oblasti starostlivosti o deti a ich správnej výživy, povzbudzujú budúce mamičky v pravidelných prenatálnych prehliadkach a zabezpečujú bezpečný pôrod dieťatka v zdravotnom stredisku.

Komunita sestier Vincentiek v mestečku Alitena, kde podporujeme zdravotné stredisko, je tiež v poriadku. Zamestnanci zdravotného strediska museli síce na istý čas ujsť do bezpečia, ale teraz sú už opäť naspäť a pokračujú v starostlivosti o pacientov. Hoci podľa údajov Lekárov bez hraníc asi 70 % všetkých zdravotných stredísk a nemocníc v regióne je vyrabovaných, zdravotnému stredisku v Alitene sa tomu vďaka obrovskej snahe sestier a miestnych kňazov podarilo zabrániť. Momentálne je však jediným funkčným zariadením v okolí so spádovou oblasťou až 30 000 ľudí. Zápasí s nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu. 

Spolu pre Etiópiu Spolu pre Etiópiu Mier pre Tigraj

Pripravila: Darina Maňurová
Foto: archív Dobrej noviny
Uverejnené: 26. 3. 2021