Cesta von
15. apríla 2020
Rozlúčka s niektorými študentkami - krajčírkami
Ako fungujú školy v Ugande?
16. apríla 2020
Zobraziť všetky články

10 najčastejších otázok na moje dobrovoľníctvo v Etiópii

1. Prečo si si vybrala práve Etiópiu?

Mojou túžbou bolo ísť pomôcť a nerobila som si zálusk na konkrétnu krajinu. Na základe potrieb hostiteľskej organizácie si ma vybrali pre túto krajinu.

Rieka v horách na ceste do Aliteny
Rieka v horách na ceste do Aliteny

2. Ako vyzerala tvoja príprava na pobyt?

Na eRku zorganizovali dva vzdelávacie víkendy, kde sme sa podrobne oboznámili s dôležitým informáciám súvisiacimi s pobytom v rôznych afrických krajinách, taktiež aj v Etiópii. Zároveň nás pripravovali na rôzne situácie, ktoré môžu nastať. Týchto víkendov sa zúčastnili aj predošlí dobrovoľníci, ktorí nám ochotne odpovedali či poradili.

3. A čo financie?

Dobrovoľnícky pobyt bol realizovaný z prostriedkov SlovakAid a pokrýval náklady na prepravu, ubytovanie, stravu a očkovania.

4. Ako bolo postarané o ubytovanie a stravu?

Bývala som v dome rehoľných sestier vincentiek. Užili sme si so sestrami kopec srandy a pekných chvíľ, ale tiež  chvíle napätia. To bolo, podľa mňa, spôsobené prílišnou izoláciou a čisto ženským kolektívom. Vo všeobecnosti boli sestry srdečné a vždy nápomocné. Spoločným spolunažívaním sme zbúrali viacero vzájomných stereotypov.

Jedlo sme mali zabezpečené trikrát denne, na raňajky prevažne pomarančový džem, arašidové maslo s kitou (chlebom) či ovsenou kašou.  Na obed cestoviny, ryžu a rôzne prílohy. Strava nebola pestrá ako u nás na Slovensku, avšak nebola až takou veľkou výzvou. Stále bolo z čoho vyberať. V Etiópii sa zvyknú postiť každú stredu a piatok, pričom sa zdržujú konzumácie mäsa ako aj iných živočíšnych výrobkov, ako napr. vajec či masla.

Tradične etiópske menu pozostáva z injery (používa sa ako chlieb, tvarom a štruktúrou pripomína veľkú placku, kvôli fermentácii chutí trocha kyslasto) spolu so shirrom (jemne pikantná omáčka). Je to obľúbený a najmä zdravý pokrm, ktorým domáci nepohrdnú za žiadnych okolností.

Injera s omáčkou z kozieho mäsa a zeleninovou prílohou
Injera s omáčkou z kozieho mäsa a zeleninovou prílohou

5. Čo bola tvoja hlavná úloha ako dobrovoľníčky?

Hlavné zameranie môjho pobytu bolo orientované na mládež, prácu s nimi a ich vzdelávanie, ako aj smerovanie k zdravému osobnostnému rastu. Mojím cieľom bolo aj to, aby si študenti vytvorili pozitívny vzťah k učeniu ako takému, obzvlášť k anglickému jazyku. Okrem toho som bola vzorom pre miestnu mládež aj mimo školy, napr. zodpovedné správanie voči k životnému prostrediu, zvieratám ako aj k ľudom okolo nás. Pomáhala som sestrám s administratívou, napr. pri tvorbe grafického či textového materiálu pre newsletter, správu pre donorov či miestneho magazínu. Pomáhala som aj pri komunikácii s rôznymi partnermi hostiteľskej organizácie.

Školáci v Alitene
Školáci v Alitene

6. Ako vyzeral tvoj bežný deň?

Po raňajkách som vyrazila do práce, v prípade Aliteny mi trvalo asi 15 minút pešo, v Mekelle necelých 10 minút autom. Doobeda som odučila dve hodiny angličtiny a o 11. hod. som sa presunula do priestorov kuchynky na čaj. Tento zvyk dodržiavajú v oboch centrách, v ktorých som pracovala a všetci zamestnanci majú v presne vymedzený čas 15 minútovú prestávku na tradičný čierny čaj značky Addis Abeba. Čaj v jednom vrecúšku je však veľmi koncentrovaný, a tak som sa vždy s niekým o čaj podelila či naopak, niekto sa podelil so mnou. K čaju sme si dali malú chrumkavú žemľu, často ešte teplú z pece. Po čajovej prestávke sme sa odobrali do kancelárií dokončiť administratívu až kým nebol čas na obed. Nezvykli sme obedovať v práci, jedlo bolo zaobstarané len pre študentov, klientov centra. Po obede sme sa znovu presunuli do centra, kde som odučila som poobedňajšiu hodinu angličtiny s vyšším ročníkom a pokračovala v administratívnej práci až do 17. hod. Voľný čas som trávila prechádzkami v spoločnosti miestnych detí či ďalšej dobrovoľníčky Sašky zo Slovenska.

So sestrou Lemlem a dobrovoľníčkou Saškou
So sestrou Lemlem a dobrovoľníčkou Saškou

7. Akí sú Etiópčania?

Na túto otázku je naozaj ťažké odpovedať. Medzi ľuďmi sú značné rozdiely. Spoznala som mnoho milých a dobrosrdečných ľudí, ale natrafila som i na výmyselníkov a kšeftárov. Rovnako ako na Slovensku. Ľudia sa vo všeobecnosti národnou hrdosťou, milujú svoju vlasť ako aj rodný región a svoje tradície. Počas svojho pobytu som mala možnosť navštíviť tri regióny: Togray, Amhara a Oromo. Každé má svoje špecifiká.

Spoločná fotka s vojakom počas osláv štátu Tigray
Spoločná fotka s vojakom počas osláv štátu Tigray

8  Čo ťa najviac prekvapilo v Etiópii?

Bezstarostnosť. Čas je relatívny a ak stretnú suseda či starého známeho niet sa kam ponáhľať.

9. Ostala si v kontakte s ľuďmi z Etiópie?

V kontakt som ostala iba so sestrami, s ktorými som bývala. Taktiež s dobrovoľníčkou Saškou. S ňou som strávila časť svojho pobytu a zažili sme spolu množstvo zážitkov.

10. Čo ti najviac chýbalo?

Najviac z všetkého, to bol asi voľný pohyb a príroda. Teda tou prírodou mám skôr na mysli zeleň. Sever Etiópie, v ktorom som pôsobila, je prevažne prašný, skalnatý. miestami pôsobí nehostinne. Na trh sa tu dostáva nová predajňa komodita – zeleň či tráva, ktorou si ľudia ozdobujú príbytky práve pre jej nedostatok. V tejto oblasti sa naopak darí káve, pre ktorú sú tieto klimatické podmienky nanajvýš vhodné.

Predaj trávy v Axume
Predaj trávy v Axume

Text a foto: Simona Lukovičová
Dobrovoľnícky pobyt u sestier vincentiek v Mekelle a Alitene na severe Etiópie bol realizovaný z prostriedkov SlovakAid.