Prinášame vám tipy na kreatívne formy koledovania podľa aktuálne platných usmernení v dvoch režimoch:

Očkovaní a prekonaní (OP)

Koledovanie popod obloky
V kostole na/po svätej omši 

Všetci 

Live stream
Video
Rozhlas
Výstava
Program pre DSS, nemocnice
Sociálne siete
Schránka

Popod obloky

Sformujte kolednícke skupinky v maximálnom počte 6 osôb (výhradne v režime OP) a prineste dobrú novinu medzi ľudí. Pod obloky znamená, že sa vinšuje a spieva doslova pod oknom danej domácnosti – ostávame v exteriéri a nevstupujeme do príbytku. Počas koledovania budeme striktne dodržiavať všetky hygienické opatrenia, ktoré nájdete tu spolu s oficiálnym stanoviskom eRka k možnostiam koledovania v 27. ročníku Dobrej noviny.

Kostol

Pripraveným krátkym koledníckym programom môžete obohatiť aj sväté omše (koledníci v režime OP). Dohodnite sa s kňazom, kedy by bol najvhodnejší čas na zakoledovanie – počas svätej omše alebo po jej ukončení, vyhláste to v oznamoch a prineste vianočnú radosť i tým, ktorí sa zúčastnia bohoslužieb. Počty koledníkov v skupinke závisia od pravidiel pre bohoslužby.

Live stream

Na Facebooku, Instagrame, YouTube či cez platformu Zoom (a iné) môžete usporiadať live stream z vašej obývačky. Dohodnite sa s rodinami a koledníkmi na čase a dátume, a môžete tak priniesť vinše a koledy do rodín cez obrazovky. 

Video

Natočte video koledníckeho programu, ktoré následne pošlete emailom zapísaným rodinám a farníkom, pozdieľate na stránke farnosti, či na vlastných sociálnych sieťach. Ako také video vytvoriť? Postačí vám smartfón. 

Povedzte rodičom, aby nahrali daného koledníka ako hovorí verš či spieva koledu, pošle vám to a vy následne pozbierate takéto krátke kúsky od všetkých koledníkov a nastriháte dohromady jedno spoločné video. Na internete nájdete mnoho aplikácií, ktoré vám prácu uľahčia. 

Ďalej, môžete posielať každé video zvlášť či postupne. Taktiež môžete urobiť koledovanie cez zoom, kedy stretnutie nahráte a následne rozošlete. Pokiaľ to situácia dovolí a mali by ste možnosť zakoledovať na svätej omši – natočte si to! Záznam môžete tiež použiť ako online koledovanie.

Vo videu používajte grafiku Dobrej noviny (napr. logo), ktoré ste ako prihlásená farnosť dostali emailom. 

Tiež je možné vaše video obohatiť či doplniť o prezentáciu projektov Dobrej noviny, alebo môžete využiť časť či celé animované video o téme 27. ročníka Dobrej noviny. Všetky materiály nájdete na našej stránke v sekcii Materiály.

Super tip: (vaše) kolednícke video ponúknite kňazovi na prehratie po online svätej omši, aby sa dostalo k čo najviac ľuďom.

“Na výzvu natočiť video sa na začiatku málokto chytal, ale prvé video spustilo vlnu ďalších a onedlho sme mali dostatok materiálu na vytvorenie krásneho koledníckeho videa, ktoré sme zazdieľali na našej fb stránke eRKo Selec, ako aj na fb profile našej farnosti.” ZO Selec, Nitrianska diecéza, 2020

Rozhlas

Nahrajte nahrávku vašich vinšov a piesní v audio formáte. Ponúknite túto nahrávku do obecného či mestského rozhlasu. Prípadne sa dohodnite priamo s úradom na nahrávaní! Vaše koledovanie môže tak znieť počas Vianoc priamo z rozhlasu.

Ak by sa vám audio nahrávku nepodarilo nahrať, môžete použiť zvukovú nahrávku vianočného koledovania z minulého roku od koledníkov Dobrej noviny z Rádia Lumen. Stačí nám napísať na dn@erko.sk.

“Aj napriek sťaženým podmienkam korona krízy sme sprostredkovali myšlienky Dobrej noviny formou zvukovej nahrávky prostredníctvom miestneho rozhlasu.” ZO Plavecký Peter, Bratislavská arcidiecéza

Výstava

Súčasťou minulých ročníkov metodickým materiálov Dobrej noviny sú aj fotografie z podporovaných projektov. Taktiež v nich či v projektovom materiály nájdete mnoho informácií o projektoch i koledovaní samotnom. Využite ich napríklad na výstavu o Dobrej novine! V kostole, na pošte, v obchode, na obecnom a mestskom úrade či verejnej nástenke. Kontaktujte osobu, ktorá má dané miesto na starosti a dohodnite sa na podmienkach. Výstavu môžete samozrejme doplniť o vlastné fotky z koledovania či obrázkami, prianiami a vinšami od koledníkov. 

Výstavu fotiek môže zároveň dopĺňať stacionárna pokladnička. Pri stacionárnej pokladničke je veľmi dôležité mať povolenie na jej umiestnenie od kňaza (v kostole) či majiteľom nehnuteľnosti (pošta, obchod,…), zabezpečiť ju voči odcudzeniu, viditeľne označiť, že ide o pokladničku Dobrej noviny a doplniť o informácie, pre koho a ako budú vyzbierané financie využité (napríklad v podobe spomínanej výstavy). 

Program pre DSS, nemocnice, obchod a pod. v rôznej forme (video, nahrávka, pohľadnica,…)

Ak sa vo vašom okolí nachádza alebo máte kontakt na ľudí z Domovov sociálnych služieb (DSS), z nemocníc, detských domovov, z obchodu, z obchodného reťazca, z väznice,… proaktívne ich môžete osloviť a ponúknuť im kolednícky materiál: (vaše) kolednícke video, nahrávku koledníckeho programu, vianočné pohľadnice, Dobré noviny Dobrej noviny, a podobne. Zamestnanci daných zariadení následne môžu počas vianočných sviatkov prezentovať poskytnutý materiál vo svojich priestoroch.

Aspoň takto sprostredkovane môžeme priniesť kúsok vianočnej radosti na miesta, kde by zvlášť mali zaznieť slová útechy a nádeje.

Sociálne siete

Ako Dobrá novina sme pre vás pripravili špeciálny vianočný spot a vianočné koledovanie v podobe klipu s koledníkmi z Bošáce pri Novom Meste nad Váhom. Tieto videá nájdete na našom YouTube kanáli a na našich sociálnych sieťach – Facebook a Instagram

To najmenej, čo sa dá urobiť je sledovať naše stránky a like-ovať, komentovať a zdieľať náš obsah počas vianočného obdobia. Takto viete koledovať prostredníctvom vlastného či farského, dedinského či mestského profilu pre svojich priateľov či tých, ktorí vás sledujú. 

Schránka

Počas prechádzky po dedine či meste môžete zapísaným rodinám vhodiť do schránky Dobré noviny Dobrej noviny spolu s letákom do rodín, ku ktorým sa dá pridať aj vinš, pozdrav alebo malý darček od koledníkov. Potešíte tým najmä tých, ktorí nemajú prístup k sociálnym sieťam či internetu.

“Keď som roznášala materiál po dedine, zobrala som krsňa a dali sme si na čelo hviezdy. Už týmto sme dali ľuďom navôkol na známosť, že prinášame dobrú novinu. Do schránok sme okrem materiálu pridali spracovaný verš s prianím nového roka. Kamarátka mi neskôr povedala, že ju jedna pani z dediny zastavila, že ju toto veľmi potešilo. Nezabudli sme na našich farníkov.” ZO Štrba, Spišská diecéza  

Ďakujeme, že sa zapájate do koledovania Dobrej noviny! V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.