V období sucha dochádza medzi kmeňmi Surma a Nyangatom k ozbrojeným stretom. Vlastný vodný zdroj neznamená len život, ale aj mier.

Krajina: Etiópia
Partnerská organizácia: Komunita misionárov sv. Pavla Apoštola a Márie, Matky Cirkvi (MCSPA)
Podpora v 2016/2017: 70 000 EUR

Misionári MCSPA pôsobia v Keni, Etiópii, Južnom Sudáne a Malawi, kde realizujú projekty evanjelizácie a pastorácie, nutričné programy, projekty v oblasti zdravia, vody a hygieny, poľnohospodárstva, vzdelávania a i. V Etiópii sú prítomní v Muketuri, Mizan Teferi a Angar Guten. Od roku 2014 sú v Nyangatom na juhozápade Etiópie na pohraničí s Keňou a Južným Sudánom.

V tejto odľahlej oblasti sa stretávajú kmene Surma a Nyangatom, ktoré osídľujú okolie rieky Kibish. Pôda je väčšinou skalnatá a ťažko použiteľná pre poľnohospodárstvo. Prevláda rovinatá vegetácia, lesnaté pastviny a pozostatky pobrežného lesa alebo krovín pozdĺž rieky. Obyvatelia oblasti sa živia predovšetkým pastierskym spôsobom života.

V období sucha dochádza medzi týmito kmeňmi k ozbrojeným konfliktom v snahe zabezpečiť pre seba a svoje stáda pitnú vodu z rieky. Konflikty nastávajú aj medzi kmeňom Nyangatom a kenským kmeňom Turkana. Turkanskí pastieri prekračujú hranicu, aby našli pastviny pre svoje zvieratá, keďže Turkana patrí medzi najviac suchom postihnuté oblasti Kene.

Hĺbenie studní v 5 dedinách, ktoré budú znamenať stabilitu pre kmene a predpoklad mierumilovného spolunažívania, pokračuje aj v roku 2017. Doteraz vyvŕtali už 9 studní, avšak vodu našli len v piatich lokalitách na plániach pri rieke Omo, v dedine Kakuta, Lebere, Naturomoe a Kotoum, preto v hľadaní vody pokračujú.

V spolupráci s miestnou vládou organizujú pri funkčných vodných pumpách komisie, ktoré školia v drobných opravách a vzdelávajú v efektívnom využívaní vodných zdrojov a spoločnej starostlivosti o ne.

dry thumb_IMG_8754_1024

Hľadanie vhodného miesta pre vrt studne

 

Lebere IMG_8782 low res

Vrt studne v Lebere

 

well near sugar plant low res

Osvieženie pri studni neďaleko továrne na spracovanie cukrovej trstiny

Foto: fr. Angel Valvidia, MCSPA, 2017