Začiatkom februára cestovali projektoví manažéri Danica Olexová a Jozef Magda spolu s kameramanom Branislavom Vinczem do Ugandy, kde navštívili tri projekty podporované Dobrou novinou.

Najprv navštívili mestečko Kyabakadde, kde navštívili viacero členov komunity, ktorých podporila partnerská organizácia KRUDEP. Emmanuel vďaka podpore úspešne ukončil strednú a vysokú školu a spočiatku pracoval ako učiteľ.

Avšak neskôr sa rozhodol, že to skúsi s poľnohospodárstvom. Dnes má lesnú škôlku na prevažne citrusové stromčeky.

Keďže sadeníc je veľa a chýba mu potrebná technika, polievať ich musia ručne s kanvicami na vodu.

Navštívili sme aj jeho rodinu, ktorá nám porozprávala o tom, ako sa zlepšil ich život, odkedy Emmanuel doštudoval a začal pracovať a podporovať rodinu.

V roku 2016 Dobrá novina podporila výstavbu mlynu na kukuricu a nákup strojov v Kyabakadde, vďaka ktorému od roku 2017 dokáže KRUDEP zarobiť na školské poplatky pre vyše 200 žiakov na základných a stredných školách v okolí.

Správca mlynu Godfrey nám veľmi ochotne vysvetlil, ako prebieha mletie kukurice, ktorú sem prinášajú farmári z okolia.

V okolí Kyabakadde pôsobí aj miestna kultúrna skupina Nkwende Taskid. Skupina združuje mladých ľudí, ktorí naplno rozvíjajú svoje talenty a svojimi vystúpeniami vedia vyčarovať nejeden úsmev.

Alex so Solomonom nám ochotne prezradili, že z utŕžených peňazí za vystúpenia podporujú svojich členov a taktiež aktivity v komunite, najmä pre deti.

Po niekoľkých dňoch sme sa presunuli do centra Providence Home v mestečku Nkokonjeru, kde Dobrá novina podporuje centrum pre deti s postihnutím. Centrum vedie sestra Angeline Simatei z kongregácie Malých sestier sv. Františka.

Strávili sme s deťmi niekoľko dní a zažili, ako vyzerá ich bežný deň. Počas týždňa predtým, než sa vyberú do školy, sa všetky svorne umyjú a vyčistia si zuby.

Prišli sme v čase začiatku školského roka. V piatok 10. februára bol významným pre Solomona, ktorý nastúpil do školy Little Angels. Pri príchode do školy ho privítal samotný riaditeľ školy.

Solomonovi sa prvý deň v škole veľmi páčil, v triede bolo veselo a nechýbali ani pohybové aktivity.

Tretím navštíveným mestom bolo Tororo na východe krajiny pri hraniciach s Keňou, kde pôsobí náš miestny partner Arcidiecézna charita Tororo. Dobrá novina tu od roku 2016 podporuje projekt zameraný na mikrogranty pre farské skupiny, ktoré chcú zrealizovať svoj podnikateľský plán a podporiť tak svoje rodiny. Pri návšteve viacerých skupín nás sprevádzal projektový koordinátor Charles Siwa.

Skupina žien z okolia dediny Mulanda vyrábajú batikované látky, z ktorých šijú košele, šaty či ornáty pre kňazov.

Skupina farníkov v dedine Bugitimwa sa rozhodla začať s poskytovaním cateringových služieb. Svoje služby ponúkajú na oslavách či svadbách vo svojom okolí. Do budúcnosti plánujú dokúpiť stany a zlepšiť marketing.

Poslednou skupinou, ktorú by sme radi bližšie predstavili, je skupina vdov z dediny Kwapa. Tieto aktívne dámy si z mikrograntu zakúpili dva stroje na spracovanie arašidov a výrobu arašidového masla. Raz do týždňa sa ženy stretnú vo svojom obchode v centre Kwapy a spoločne spracúvajú arašidy.

Vedúca skupiny pani Remina Okoth nám veľmi rada predviedla zakúpené stroje v akcii.

A zároveň nám dovolila nahliadnuť do finančných záznamov skupiny, kde si zaznamenávajú svoje príjmy, ako aj výdavky spojené so svojím podnikaním.

Ľudia, ktorých sme počas našej cesty stretli, boli pre nás veľkým povzbudením. Zároveň vám prinášame slová vďaky a priania všetkého dobrého.

Text: Jozef Magda, foto: Jozef Magda (skupiny v Bugitimwa a Mulande), ostatné Danica Olexová 2018