Dnes by sme vás radi pozvali na nákup potravín. Nejedná sa o obyčajný nákup, ale radi by sme sa pri nakupovaní zamysleli nad tým, čo kupujeme a či je nám to treba.

Viete, že mnohí ľudia v Európe každý rok vyhodia šesťkrát viac odpadkov, ako sami vážia? Znie to možno čudne, ale na odpad treba myslieť už pri nakupovaní. Kupovať menej tovaru znamená menej zbytočných obalov a menej odpadu na vyhodenie. (Zachráň svoju planétu) 

59. Ak sa pozeráme povrchne a nevšímame si niektoré viditeľné znamenia znečistenia a úpadku, zdá sa, že to nie je také vážne a že planéta by mohla zostať ešte dlho v súčasnom stave. Tento únikový postoj nám slúži na zachovanie našich životných štýlov, našej produkcie a spotreby. Je to spôsob, akým sa zariaďuje človek, ktorý živí svoje sebadeštrukčné neresti: snaží sa ich nevidieť, bojuje za ich neuznanie, odkladá dôležité rozhodnutia a tvári sa, akoby sa nič nedialo. (Encyklika Laudato Siʼ)

Koľko potravinových kilometrov prešli vaše potraviny, kým sa dostali na váš tanier? Skúste si pri najbližšom nákupe pri každej potravine pozrieť odkiaľ pochádza a vypočítať si jej potravinové kilometre. Ak si napríklad kúpite paradajky zo Španielska, tak vypočítajte, aká dlhá cesta je zo Španielska na Slovensko. Taktiež si väčšinou môžete vybrať, či si kúpite paradajky a iné potraviny balené, alebo voľne predajné.

Takto môže vyzerať potravinová mapa.

Ak si kúpite lokálne ovocie a zeleninu ale aj iné potraviny, môžete ušetriť veľa energie a pohonných látok, ktoré museli byť vynaložené na dodanie napríklad banánov z Kolumbie.

222. Kresťanská spiritualita navrhuje rásť v striedmosti a schopnosti tešiť sa z mála. Je návratom k jednoduchosti a umožňuje nám zastaviť sa a vychutnať malé veci, ďakovať za možnosti, ktoré nám ponúka život bez lipnutia na tom, čo máme, a bez smútku nad tým, čo nemáme. (Encyklika Laudato Siʼ)

Aj čnosť miernosti nám môže pomôcť, aby sme si nekupovali to, čo nepotrebujeme.

Tipy, ako kupovať potraviny:

– ísť na jeden veľký nákup za týždeň (okrem toho, že ušetríte peniaze, ušetríte aj množstvo benzínu, ak chodíte autom)
– kupujte lokálne a sezónne potraviny (typické pre dané územie a ročné obdobie)
– nazabúdajte na malých a miestnych predajcov
– sledujte etikety a kupujte si potraviny bez chemikálií (je to dobré pre vás aj pre náš spoločný domov)
– kupovať radšej väčšie balenia, ktoré nám dlhšie vydržia

Tipy, ako šetriť obaly:

– nekupujte džúsy, ale radšej si dajte čerstvé ovocie (vyhnete sa obalu, cukru, konzervantom a ušetríte vodu)
– nekupujte balenú vodu (máme výbornú vodu z vodovodu)
– sáčky, ktoré si odtrhnete v obchode sa dajú nahradiť látkovými vrecúškami (napríklad zo starých záclon)
– nakupujte na trhu alebo v bezobalových obchodoch
– ak si kupujte niečo v obale, tak si zvoľte radšej sklo alebo papier, ako plast

Ak máte možnosť, tak si zeleninu a ovocie pestujte doma a zároveň používajte kompost na biologický odpad. Zvyšné obaly sa zväčša dajú recyklovať. 

Tu nájdete zoznam bezobalových obchodov po celom Slovensku.

SPÄŤ NA LAUDATO SIʼ TÝŽDEŇ