„Neustále hromadenie možností konzumácie rozptyľuje srdce a bráni doceňovať každú vec a každý okamih. Naopak, vyrovnané prežívanie každej a akejkoľvek nepatrnej reality nám otvára oveľa viac možností chápať  a osobne sa realizovať.“ (LS 222)

„Striedmosť, prežívaná slobodne a vedome, je oslobodzujúca… Najviac vychutnávajú a najlepšie prežívajú každý okamih tí, ktorí prestanú pachtiť po tom, čo nemajú, ale cenia si každého človeka a každú vec, učia sa dôverne spoznávať aj tie najjednoduchšie skutočnosti a vedia sa z nich tešiť.“ (LS 223)

Kvíz Fairtrade

Dnešný svet nás vedie k jednoduchým a rýchlym riešeniam. Mnohokrát je ľahšie nejakú vec si kúpiť ako si ju vyrobiť. Keď dostanem chuť na niečo sladké, najčastejšie sa vyberiem do obchodu a kúpim si nejakú chutnú čokoládu alebo keksík (v jednom až viacnásobnom obale, s mnohými konzervantmi a dochucovadlami). Vôbec mi nepríde na um, že by som si mohol napríklad niečo vlastnoručne upiecť. 

A preto máme prevás výzvu: upečte si koláč!

Keďže je nedeľa, využite, čo doma máte a môžete zapojiť všetkých členov domácnosti. Či už budete piecť váš obľúbený koláč, vyskúšate niečo nové alebo budete improvizovať, vedzte, že doma vyrobený koláč je bezobalový, určite je zdravší a jeho príprava môže poslúžiť ako dobrý rodinný teambuilding. Keď ho dokončíte, nakrájate a ochutnáte – skúste si na chvíľku uvedomiť, či náhodou predsa len nechutí lepšie ako najlepšia sladkosť z obchodu. Prečo je to tak? Pretože je za ním vaša kreatívna činnosť, ktorú ste vložili pre dobro niekoho iného (nielen svoje), alebo radosť zo spoločne stráveného času, ak sa vám podarilo do jeho prípravy zapojiť zvyšok rodiny. 

Ak ste náhodou piekli čokoládový rez, alebo patríte medzi fanúšikov čokolády, môžete si overiť vaše vedomosti o nej kliknutím na obrázok:

Jedlo na poličke

„Treba vziať do úvahy aj znečistenie spôsobené odpadkami vrátane tých, ktoré sú nebezpečné, prítomné v rozličných prostrediach. Produkujú sa stámilióny ton odpadkov za rok, z ktorých mnohé nepodliehajú biologickému rozkladu: odpadky z domácnosti, podnikov, demolačný odpad… Zdá sa, že zem, náš domov, sa čoraz viac premieňa na skládku smetí.“ (LS 21)

„Tieto problémy sú vnútorne spojené s kultúrou vyhadzovania, ktorá dolieha na vylúčených ľudí, ako aj na veci, ktoré sa rýchlo menia na odpadky.“ (LS 22)

To pravé umenie nie je vec vyhodiť, ale ju opätovne použiť. Nedá sa to so všetkým. Už ste sa zamýšľali kam putujú veci, ktoré vyhadzujeme? Väčšinou nemáme dôvod, lebo hodením do kontajnera sa to pre mnohých z nás končí. Inak asi hovoria ľudia, ktorí bývajú v blízkosti skládok alebo spaľovní odpadov. Ak by sme si všetci dali väčšiu námahu a odpad separovali, znovu používali alebo mu čo najviac predchádzali, dokázali by sme veľké veci.

Svet môžeme vylepšovať aj tým, že nebudeme vyhadzovať veci, ktoré sa dajú ešte použiť. Či už sa jedná o papier použiteľný z druhej strany, alebo staré Cdčka, ktoré možno použiť ako výzdobu a ich obaly ako rámy na fotky. Sklenené poháre sa krásne vynímajú ako svietniky, alebo si do nich môžete kupovať potraviny v bezobalových obchodoch. Myslím, že o rolkách z toaletného papiera ani nemusím písať, lebo keď si dáte do googlu vyhľadávať, čo s nimi, nebudete si vedieť vybrať z toľkých možností.

To, koľko vyhadzujeme je priamo prepojené s tým, čo kupujeme a čo z toho naozaj potrebujeme.

Foto: Fairtrade.org.uk, zdroj: bit.ly/3dUb6Bc a Miroslava Selecká

SPÄŤ NA LAUDATO SIʼ TÝŽDEŇ