Prežite s nami Laudato Siʼ týždeň a pridajte sa k celosvetovej kampani, v ktorej si pripomenieme, prečo je pre kresťanov dôležité starať sa o náš spoločný domov. Každý deň máme pre vás pripravenú zaujímavú tému:

Deň #1 – 16.5. – spoLočný domov
Deň #2 – 17.5. – tvorme lepší svet vlastnými rukAmi
Deň #3 – 18.5. – nekupUjme čo nám netreba
Deň #4 – 19.5. – voDa je život
Deň #5 – 20.5. – dobime Zemi bAterku
Deň #6 – 21.5. – ako vzniklo Tvoje tričko
Deň #7 – 22.5. – ekOsystém u nás doma
Deň #8 – 23.5. – znížme spolu uhlíkovú Stopu
Deň #9 – 24.5. – modlItba nás spája

Odkazy na inšpiratívne články, videá a aktivity

– Naši eRko kolegovia zo Základného programu pripravili na celý týždeň zaujímavé aktivity pre deti a rodičov inšpirované encyklikou Laudato Siʼ v rámci MINIdigi DOMA, čo je alternatíva pre rodičov, ktorí museli zostať doma s deťmi kvôli šíreniu koronavírusu. Zahŕňa mnohé eRko nápady k zmysluplnému využitiu času a k minimalizovaniu digitálnych technológií (SK).

– Hlavná stránka Laudato Siʼ týždňa (EN). 

– Encyklika Laudato Siʼ (SK).

– Relácia Doma je doma na TV LUX. Téma: Laudato Siʼ – planéta ako náš spoločný domov. O encyklike, klimatických zmenách a starostlivosti o životné prostredie s dominikánom a botanikom Dominikom Romanom Letzom OP, klimatológom Jozefom Pechom a Zuzanou Hallovou z eRka.

– Podnetný článok, ktorý vyšiel v Impulz Revue po zverejnení encykliky (SK).

Zamyslenie kardinála Peter Turksona o ekologickej konverzii (EN).

Námety na modlitby a aktivity z ponuky britskej organizácie CAFOD (EN).

– Aktivita v súvislosti s uhlíkovou stopou a postupom, ako ju odmerať a možnosťami, ako ju redukovať (EN).

Článok z americkej jezuitskej univerzity o priereze medzi prírodnými a humanitnými vedami v téme Laudato Siʼ (EN).

Stretká na tému životné prostredie od rakúskej organizácie Jungschar (DE, pri vyhľadávaní zadajte Schalgwort – Umwelt).

– Naše eRkárky Mirka a Zuzka boli ešte v roku 2017 na kempe Laudato Siʼ v Portugalsku. O svojej skúsenosti porozprávali v relácii Doma je Doma na TV Lux (na stiahnutie).

– Krátke vzdelávacie videá venujúce sa rôznym témam súvisiacim so životným prostredím. Okrem videa tam nájdete aj kvíz, ďalšie zdroje k téme, otázku na diskusiu a aktivitu (EN).

– Filmy na rôzne ekologické i spoločenské témy (EN).

– Viac o prírodných krásach našej planéty očami Sira Davida Attenborough-a (EN).

Čo je to Laudato Siʼ týždeň

Laudato Siʼ týždeň je celosvetová kampaň, ktorou si pripomíname piate výročie napísania encykliky Laudato Siʼ, pretože presne 24. mája 2015 pápež František tento svoj list podpísal. 

Ako kresťania si uvedomujeme, že starostlivosť o náš spoločný domov je našou osobnou zodpovednosťou. Svätý Otec nás preto pozýva zapojiť sa do tejto iniciatívy:

Preklad videopozvánky Svätého Otca: „Aký svet chceme zanechať tým, ktorí prídu po nás, našim deťom, ktoré dospievajú? Motivovaný touto otázkou by som vás chcel vyzvať, aby ste sa zúčastnili týždňa Laudato Siʼ od 16. do 24. mája 2021. Je to globálna kampaň pri príležitosti piateho výročia encykliky Laudato Siʼ o starostlivosti o náš spoločný domov. Opakujem svoju naliehavú výzvu reagovať na ekologickú krízu, plač Zeme a plač chudobných nemôže pokračovať. Postarajme sa o stvorenie, dar nášho dobrého Boha Stvoriteľa. Spoločne oslávme týždeň Laudato Siʼ. Nech vás Boh žehná a nezabudnite sa za mňa modliť.“

Aktualizované 17. mája 2021