Vo štvrtok, 24. februára 2022, otriasla nami nepredstaviteľná správa o vojne u našich východných susedov. Tak blízko nás. A presne v to isté ráno nám po 7-mesačnej odmlke prišiel email z tigrajského Mekelle. V Dobrej novine nezabúdame ani na vojnu v Etiópii, a preto smútok z aktuálneho diania vystriedal okamih radosti, že konečne počujeme od našich partnerov zo severu Etiópie.

V Adigrate, v sídelnom meste biskupa, sa pred vojnou konali rušné trhy, na ktorých ste kúpilo všetko potrebné.

“Pozdravujeme vás z Tigraja! Uplynul veľmi dlhý čas. Dúfame, že sa v eRku máte dobre a ste zdraví. My sa máme dobre,” začali a pokračovali: “Ospravedlňujeme sa, ale po začatí blokády a pozastavení komunikácie i ďalších kritických služieb bol až donedávna takmer nemožný prístup na internet. So súčasnými náletmi, výpadkami elektriny, obmedzenými zdrojmi (ako palivo) a núdzovými situáciami, je nesmierne ťažké pravidelne komunikovať.”

“Ako dobre viete, humanitárna situácia v Tigraji sa už dlhší čas zhoršuje. Každým týždňom. Napriek mimoriadne náročnému obmedzenému prístupu k službám a zásobovaniu, robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ľuďom poskytli pomoc pri záchrane života tu v Mekelle, ako aj v Tigraji.” Na záver dodali: “Ako vždy, radi by sme vám pokorne vyjadrili našu najhlbšiu vďaku za vašu štedrosť, trpezlivosť, pochopenie a podporu v týchto temných časoch.” 

Ľuďom, ktorí utiekli zo svojich domovov a našli útočisko v niektorom z mnohých táborov v meste Mekelle, chýbajú hlavne domáce potreby na varenie, jedenie a pranie. Preto prvé humanitárne balíčky pomoci v spolupráci s Dobrou novinou pozostávali z tanierov, hrncov, šálok, lavóra a džbánu na umývanie. Po dôkladnom zvážení ich dostalo 203 najnúdznejších domácností, spolu 508 osôb. Ide najmä o osirelé deti, ľudí so špeciálnymi potrebami, chronických pacientov, tehotné ženy a dojčiace mamy s deťmi. Sestry Vincentky rozdeľovali taktiež matrace, deky, posteľné obliečky a vankúše. Pre mamy s deťmi boli pripravené detské deky a ručne vyrobené plienky na opakované použitie, ako aj základné oblečenie.

Prichádzajú matrace pre početné rodiny s deťmi.

V júni 2021 poskytli sestry Vincentky spomínaným domácnostiam tzv. hotovostné prevody. Keď sú tovary dostupné v obchodoch a na miestnom trhu, domácnosti sa môžu rozhodnúť, na aké jedlo túto finančnú pomoc použijú. Za 754 birrov na mesiac a osobu si mohli kúpiť 15 kg obilnín, 1,5 kg  strukovín a 0,5 l oleja.

Avšak s pokračujúcou blokádou sa mnohé tovary míňali a ceny tovarov rýchlo rástli. Preto počas nasledujúcich štyroch mesiacov pokračovali sestry Vincentky už len s prídelom potravín. Keďže aj olej a strukoviny sa minuli, napokon distribuovali iba obilniny. Aj to však ľuďom umožnilo prežiť krízovú situáciu.

Medzi hlavné výzvy, ktorým aktuálne sestry Vincentky čelia, patria obrovské potreby  chudobných rodín a vnútorne vysídlených osôb, vážny nedostatok potravín, hotovosti a paliva. 

Humanitárna kríza sa aj naďalej zhoršuje. Sestry Vincentky nás preto s pokorou žiadajú o pokračujúcu podporu ich aktivít. Rovnako dodávajú, že súčasná kríza by sa dala zvládnuť, ak by bola zrušená absurdná a neľudská blokáda, ktorá spôsobuje hladomor. Otvorenie humanitárneho koridoru by umožnilo dostať životne dôležitú humanitárnu pomoc k miliónom ľudí v celom regióne.   

Pomôžte nám pomáhať ďalším rodinám

Pripravené balíčky obilnín, oleja a mydla.

Čo sa deje na severe Etiópie?

The New Humanitarian zaradil aktuálnu krízu v Etiópii medzi desiatku najsledovanejších kríz vo svete v roku 2022. Dlhotrvajúci 16-mesačný konflikt spôsobil prepad ešte väčšieho počtu ľudí do extrémnej chudoby. Situácia na severe Etiópie je naďalej napätá a nestabilná.  

Koncom septembra 2021 humanitárny šéf OSN Martin Griffiths vyzval na urýchlené opatrenia na odvrátenie hladomoru v Tigraji. Vo svojej ostrej kritike označil situáciu v Tigraji za najhorší hlad za posledné desaťročie a vyzval etiópsku vládu, aby vyviedla svoju krajinu z “priepasti, do ktorej nahliada”.

4. októbra zložil premiér Abyi Ahmed prísahu na druhé päťročné obdobie. Jeho Prosperity Party zvíťazila v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v júni 2021. Získali 410 zo 436 parlamentných kresiel.

Pred vojnou trávili mladí Slováci svoje dobrovoľnícke pobyty aj v Tigraji. V roku 2014 sa k Pamätníku mučeníkov, ktorý sa vypína nad Mekelle a je venovaný obetiam Dergu, spolu zo svojimi študentami vybrali aj Aďa s Mariánom.

Začiatkom októbra zintenzívnili etiópske jednotky útoky proti silám z Tigraja, pričom v druhej polovici mesiaca nasledovali aj nálety na regionálne hlavné mesto Mekelle. 

Začiatkom novembra vyhlásila etiópska vláda s okamžitou platnosťou celoštátny núdzový stav. Úrady súčasne vyzvali obyvateľov Addis Abeby, aby boli pripravení brániť hlavné mesto pred bojovníkmi zo severu krajiny. Tí obsadzovali významné mestá na juhu regiónu Amhara a hrozili postupom smerom k hlavnému mestu. 

4. november 2021 bol smutným výročím už rok trvajúcej vojny. Na zastavenie bojov vyzvali okrem iných aj prezidenti Kene a Ugandy. 

Po dňoch medzinárodného diplomatického úsilia stanovila etiópska vláda podmienky pre možné rozhovory o prímerí s vodcami Ľudového oslobodzovacieho frontu Tigraja (TPLF). 

Niekoľko dní pred Vianocami oznámili tigrajské sily stiahnutie zo susedných regiónov Amhara a Afar, čo predznamenalo ústretový krok k možnému prímeriu a umožneniu humanitárnych dodávok do Tigraja.

7. januára 2022, v deň etiópskych Vianoc, oznámila etiópska vláda omilostenie a prepustenie niektorých z najvýznamnejších politických väzňov v krajine – z radov TPLF, ale aj prominentných opozičných lídrov z Oromie a Amhary.

Nálety na Tigraj však pokračujú, región zostáva odstrihnutý od komunikácie a humanitárne dodávky jedla a liekov stále neprichádzajú v dostatočnom množstve.

Podľa Svetového potravinového programu (WFP) takmer 40 % obyvateľov Tigraja trpí extrémnym nedostatkom jedla, pričom hladom sú ohrození aj obyvatelia susedných regiónov Amhara a Afar. Potravinovú pomoc v týchto troch vojnou poznačených regiónoch potrebuje až 9 miliónov ľudí.

Podľa najnovšej správy Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) z 3. marca 2022 je situácia v regiónoch Tigraj a Amhara relatívne pokojná, situácia v niektorých častiach Afaru sa zhoršuje a stále prichádza k ozbrojeným stretom. Pokračujúce nepriateľské akcie naďalej bránia udržateľnému plánovaniu humanitárnej pomoci, ohrozujú životy civilistov, obmedzujú ich prístup k živobytiu a najmä zvyšujú počty ľudí, ktorí utekajú zo svojich domovov.  Súčasná blokácia cesty Semera – Abala – Mekelle ešte viac zhoršuje tok dodávok humanitárnych pomoci do Tigraja. 

Približne 1,6 milióna detí do päť rokov, ako aj tehotných a dojčiacich žien trpí v Tigraji podvýživou.

Od 24. januára 2022 sa podarilo do Mekelle letecky prepraviť už 144 ton zdravotníckeho materiálu a jedla. Posledná letecká dodávka obsahovala aj 10 ton terapeutického jedla, ktoré je určené deťom do päť rokov na liečbu akútnej podvýživy v Mekelle a ďalších oblastiach východnej a juhovýchodnej zóny. Udialo sa tak prvýkrát od polovice decembra 2021. 

Mnohé organizácie majú kvôli chýbajúcemu palivu ťažkosti s distribúciou dodávok humanitárnej pomoci. Zároveň ich objem je nedostatočný, pretože skutočné zdravotnícke a výživové potreby v regióne sú neporovnateľne väčšie.

Rada OSN pre ľudské práva ustanovila Fatou Bensouda, bývalú prokurátorku Medzinárodného trestného súdu (ICC) a gambijskú právničku, za vedúcu tímu, ktorý bude vyšetrovať porušenia ľudských práv počas konfliktu v Etiópii. Tím dopĺňajú kenská právnička Kaari Betty Murungi a Steven Ratner z USA. Ich úlohou bude v novovytvorenej Medzinárodnej komisii expertov na ľudské práva v Etiópii nestranne vyšetrovať porušovania  ľudských práv všetkými stranami konfliktu.

Ako sa celý konflikt začal a kam sa až vyvinul vysvetľuje nasledujúce video z dielne Al Jazeery:

Neprestávajme sa modliť, prosme Boha ešte intenzívnejšie 

„Modlitba, dobročinnosť a pôst sú liekmi nielen pre nás, ale pre všetkých: vskutku môžu zmeniť dejiny, pretože sú hlavnými spôsobmi, ktoré umožňujú Bohu zasahovať do nášho života a do života sveta,” povedal pápež František. 

Neprestávame sa teda modliť za mier v Etiópii a pridávame aj ďalšie úmysly, ktoré v súčasnosti trápia ľudí v krajinách východnej Afriky. 

Pridajte sa k nám!

Pripravila: Darina Maňurová
Foto: Dobrá novina, Dcéry kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, Andrea Pracros Girmanová
Uverejnené: 8.3.2022