Pápež Fantišek a vatikánski lídri podporili ambiciózne klimatické plány OSN. Generálny tajomník Ban Ki-moon verí, že pápež motivuje ďalšie krajiny, aby sa pridali k boju proti klimatickým zmenám.

Kardinál Peter Turkson včera na klimatickom summite vo Vatikáne vyzval politikov a veriacich, aby sa sústredili na boj proti zmene klímy, ktorá najviac ohrozuje chudobné krajiny sveta. Svätá stolica sa tak oficiálne pridala na stranu podporovateľov klimatických rokovaní, ktoré vyvrcholia koncom roka v Paríži.

„Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou sú vedeckou realitou a snaha o ich kontrolu je morálnym imperatívom pre celé ľudstvo,“ hovorí sa v záveroch summitu na ktorom sa zúčastnilo približne 60 katolíckych lídrov, viacerí environmentálni experti či generálny tajomník OSN Ban Ki-moon.

Nasledovať ho bude de facto politický dokument o otázkach životného prostredia, ktorý Vatikán pripravuje už približne rok. Pápež vyzve veriacich k boju proti zmene klímy v júni v takzvanej encyklike alebo poučení pápeža o cirkevných zásadách v závažných otázkach viery a mravov.

Generálny tajomník Ban Ki-moon vo svojom príhovore naznačil, že encyklika, ako aj pápežovo vystúpenie pred Valných zhromaždením OSN a americkým Kongresom bude mať „významný vplyv na rokovania o zmene klímy.“ „(Encyklika) svetu oznámi, že ochrana životného prostredia je naliehavou morálnou otázkou a svätou povinnosťou ľudí všetkých vierovyznaní,“ povedal Ban.

Prístup hlavy katolíckej cirkvi pobúril viacerých amerických konzervatívcov. „Odborníci OSN, ktorí sa ukázali byť nedôveryhodní, uvádzajú Svätého otca do omylu,“ vyhlásil v rozhovore pre The New York Times prezident chicagského think-tanku Heatland Institute Joseph Bast.

„Pápež František má srdce na správnom mieste, ale svojim ovečkám a celému svetu robí medvediu službu keď svojou morálnou autoritou podporí nevedeckú agendu OSN týkajúcu sa zmeny klímy,“ doplnil líder inštitútu, ktorý sa k otázkam klímy stavia v zásade skepticky.

Iba približne tretina amerických Republikánov, ktorí  majú väčšinu v Kongrese, je katolíkov. Pozorovatelia sa preto zhodujú, že väčší vplyv bude mať pápež v Latinskej Amerike. Mexiko je zatiaľ jedinou krajinnou Južnej Ameriky, ktorá zaslala sekretariátu OSN národné príspevky  ku klimatickej dohode 2015.

EÚ, USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk » Švajčiarsko a africký Gabon už plány zverejnili. India India je po Číne druhou najľudnatejšou krajinou Zeme so siedmou najväčšou rozlohou. Hoci patrí medzi chudobné krajiny s nízkym HDP na občana, rýchly ekonomický rast sľubuje rastúcu hospodársku silu.viac na www.EuropskaUnia.sk » Čína Čína je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovéviac na www.EuropskaUnia.sk »a iné rýchlo rozvíjajúce sa krajiny, ktoré patria medzi najväčších znečisťovateľov sa k iniciatíve ešte nepridali.

Zdroj: Euractiv